Alternatif turizm bağlamında Göller Bölgesi eko turizm değişim planının değerlendirilmesi
In the context of alternative tourism evaluation Lake Region eco tourism change plan
  1. Tez No: 462263
  2. Yazar: OLCA SEZEN DOĞANCİLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR TARAKÇIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Türkiye Turizm Stratejisi kapsamında yer alan Göller Bölgesi' nde, ekoturizmin geliştirilmesine yönelik olarak“Göller Bölgesi Ekoturizm Gelişim Bölgesi”oluşturulması amaçlanmıştır. Söz konusu amaca ulaşabilmek için Orman ve Su İşleri Bakanlığı' nın Konya, Afyonkarahisar, Burdur ve Isparta illerinde bulunan ilgili müdürlüklerce çalışmalar başlatılmıştır. Bu kapsamda çalışmanın amacı, Türkiye Turizm Stratejisi' nde yer alan Göller Bölgesi Ekoturizm Gelişim Bölgesi amaçlarına ulaşabilmek için ekoturizmde uygulanan yönetimsel yeniliklerin analiz edilmesini sağlamaktır. Bu amaca ulaşabilmek için ilgili illerde yer alan 13 uzman kişi ile Temmuz 2016 döneminde birçok görüşme yapılmıştır. Bu görüşmelerin yanı sıra uzman kişilerin ekoturizmi geliştirmek adına hazırladıkları“Tabiat Turizmi Uygulama Eylem Planı”da çalışmada analiz edilerek değerlendirmeye alınmıştır. Elde edilen verilere göre, Göller Bölgesi kapsamında toplamda 544 faaliyet planmış olup en çok faaliyet planı yapan il Konya' dır. Söz konusu planların ise en yoğun olarak tabiat turizminin altyapısını oluşturmaya yönelik olduğu söylenebilir. Bu konuda uzman kişiler de 2016-2019 dönemine ait olan bu planlamalarda ekoturizme yönelik olarak ziyaretçilerin ihtiyaç duyacağı tuvalet, yeme-içme, konaklama, yürüyüş tabelaları, flora ve fauna bilgilendirme alanları gibi uygulamaların esas alındığını belirtmiştir. Buna ek olarak planlama içerisinde yeni turizm türlerinin veya aktivitelerinin oluşmasının planlanmadığı ancak, 2019 yılında oluşacak durumlara göre yeni planlama yaparak yeni turizm türleri ve aktivitelerin hedeflenebileceği vurgulanmıştır. Anahtar Kelimeler : Ekoturizm, Planlama, Yenilik yönetimi, Türkiye Turizm Stratejisi, Sürdürülebilirlik.
Özet (Çeviri)
Creation of“The Region of Lakes Ecotourism Development Zone”is aimed for the development of tourism in The Region of Lakes within the scope of Turkish Tourism Strategy. In order to achieve the aforesaid goal, studies have been initiated by concerned directorates of Ministry of Forestry and Water Affairs in Konya, Afyonkarahisar, Burdur and Isparta. The aim of the study within this scope is ensuring the analysis of innovation managements, applied in ecotourism in order to achieve the goals of The Region of Lakes Ecotourism Development Zone within the scope of Turkish Tourism Strategy. In order to achieve this goal, numerous meetings have been conducted with 13 specialists in the concerned cities in the period of July 2016. Beside these meetings,“Nature Tourism Development Action Plan”, which has been prepared by the specialists for the development of ecotourism, has also been evaluated after being analyzed. According to the data obtained, 544 activities have been planned in total in the scope of The Region of Lakes and activity plans have been predominantly made in Konya. The aforesaid plans are mostly for setting up a substructure for nature tourism. The specialists have indicated in this respect that, applications such as signboards of toilet, food & beverage, accommodation, walking and flora and fauna acknowledgement areas, which visitors may, need, have been the baseline in this planning regarding 2016-2019. Furthermore it has been emphasized that, creation of new types or activities of tourism has not been planned in the planning, but new types and activities of tourism may be aimed after new planning according to the situations in 2019 Key Words : Ecotourism, Planning, Innovation management, Turkey Tourism Strategy, Sustainability.