Bilgisayar destekli animasyonların grafik çizme ve yorumlama becerisinin geliştirilmesine etkisi: ?Yaşamımızdaki sürat örneği?
The effect of computer assisted animations on development of graphics drawing and interpretation skills: Velocity sample in our lives
  1. Tez No: 259857
  2. Yazar: NESLİHAN KARACA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN KARAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
İlköğretimin ilk yıllarından itibaren öğrencilere grafik çizme ve yorumlama becerisi kazandırılmaya çalışılmaktadır. Grafikler birçok alanda kullanıldığı gibi Fen ve Teknoloji dersinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Grafik becerileri bilimsel bilgileri anlamada önemlidir. Şimdiye kadar yapılan araştırma sonuçları, öğrencilerin Matematik bilgilerini Fen ve Teknoloji dersinde grafik becerilerini kullanmalarını gerektiren konularla ilişkilendiremediklerini ve öğrencilerin en çok Fen ve Teknoloji dersinde hareket grafiklerini anlamakta güçlük çektiklerini göstermiştir. Bu nedenle bu araştırmada öğrencilerin grafik becerilerini geliştirmek için; hareket grafikleri konu alınmıştır.Bu çalışma ile bir bilgisayar destekli öğretim (BDÖ) materyalinin geliştirilmesi ve bu materyalin öğrencilerin grafik çizme ve yorumlama becerisine etkisinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırma, yarı deneysel yöntem kullanılarak, altıncı sınıfta okuyan 42'si deney, 40'ı kontrol grubundan olmak üzere toplam 82 öğrenciyle yürütülmüştür. Hareket grafikleri konusu, deney grubuna yapısalcı yaklaşıma dayalı BDÖ yöntemine, kontrol grubuna ise yapısalcı yaklaşımın 5E modeline göre öğretim yapılmıştır. Öğrencilere uygulama öncesinde ve sonrasında, öğrencilerin grafik becerilerindeki değişimi belirlemek amacıyla hareket grafiklerini çizme ve yorumlama testi uygulanmıştır. Materyalin etkililiğini öğrenci ve öğretmen gözüyle değerlendirmek amacıyla öğretmen ve seçilen öğrencilerle uygulama sonunda mülakatlar yapılmıştır. Ayrıca yapılan gözlemlerle öğrenme süreci incelenmiştir.Yapılan analizler sonucunda; hem deney hem de kontrol grubunda öğrencilerin grafik becerilerinin geliştiği görülmüştür. Son test bulgularına göre, Fen ve Teknoloji dersinde, yapısalcı yaklaşıma dayalı BDÖ yönteminin, öğrencilerin grafik becerileri yapısalcı öğretimin 5E modeline göre daha etkili olduğu görülmüştür. Nitel bulgular da, diğer nicel bulguları destekler niteliktedir. Hem öğretmen hem de öğrencilerin hazırlanan bilgisayar destekli animasyonları etkili ve verimli buldukları belirlenmiştir. Matematik dersinde öğrenilen grafik becerileri, öğrencilerin Fen ve Teknoloji dersine transfer etmesi için bu alandaki öğretmenlerle işbirliği yapılmalıdır.
Özet (Çeviri)
Graphic drawing and interpretation skills have been tried to be taught in the early years of primary education. Graphs are often used in many areas such as Science and Technology courses. Graphing skills are essential in understanding scientific data. Results from the investigation revealed that the students have difficulty in interpreting the graphical information in the science course and making relation between the mathematical contents. So, this research is based on ?motion graphs? for improving student?s graph skills.The purpose of this study has been to develop computer based instruction material and to analyse effectiveness of drawing and interpreting graphics of skills. The study has been conducted with 42 experiment groups and 40 control groups totally 82 6th grade students using semi-experimental method. Whereas subject motion graphics experimental group was taught with Constructivist approach which is based on computer based instruction, control group was taught just with a constructivist approach based 5E model. Before and after application, motion graphics drawing graphs and interpreting test was applied for the changes in students' ability to determine. For evaluating the effectiveness of the material, the teachers and the selected students were at the interviewed end of the application. Also, observations of the learning process were examined.Analysis of results show that both experimental and control groups graphical skills were improved. According to the post test results, when computer based instruction method is used, contructivist approach is more effective than 5E model of contructivist approach in Science and Technology courses. Also qualitative results support the other quantitative results. Both the teacher and the students think that computer-aided animations are effective and efficient. Graphic skills which are used learned in matchematic courses by the students should be transfered to Science and Technology courses with cooperation of the teachers.