Pyatov yöntemi kullanılarak R süreci çekirdeklerde beta geçiş hızının A kütle numarasına bağlılığının incelenmesi
The study of the dependence of beta transition rate on mass number A by using pyatov method
- Tez No: 259911
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TAHSİN BABACAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Nükleer Fizik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Bu çalışmada, Pyatov yöntemi kullanılarak Rastgele Faz Yaklaşımı (RPA) çerçevesinde R-süreci N=50,Z=82 civarındaki çekirdeklere ait Gamow Teller ? ± geçişleri log(ft) değerlerinin kütle numarasına olan bağlılığı incelendi. Bu amaçla, 124-132Cd izotopları için log(ft) değerleri hesaplandı ve daha sonra bu izotoplar için log(ft) değerleri kullanılarak hesaplanan yarı ömür değerlerinin kütle numarasına göre grafiği çizildi. Hesaplama sonuçlarımız yarı ömür değerlerimizin, deneysel değerler ve diğer teorik yöntemlerle elde edilen sonuçlarda da olduğu gibi kütle numarası arttıkça azaldığını göstermektedir. Fakat değerlerimiz deneysel değerlerden yaklaşık 10 kat daha küçüktür. Yine de sonuçlarımızın deneysel değerlerden çok uzak olmadığı söylenebilir. Yarı ömür değerlerimizin deneysel sonuçlara daha da yaklaştırmak için Cn ve Cp nötron-proton çiftlenme korelasyon değerlerinin literatürdeki Chepurnov parametresinden farklı olarak alınabileceği düşünülmektedir. İkinci olarak, Cn ve Cp değerlerini değiştirerek çiftlenme korelasyonlarının log(ft) değerleri üzerinde önemli bir değişim yapıp yapmayacağını görmek amacıyla, Cn, Cp nötron ve proton çiftlenme korelasyon değerlerini Cn=Cp=10/ dan başlayarak Cn= Cp =2/ değerine kadar değiştirerek 124-132Cd izotopları için log(ft) değerleri hesaplandı.Hesaplama sonuçlarımıza göre, enerjilerde azalma olurken geçişlerine ait log(ft) değerlerinde önemli değişiklik olmadığı ve ancak geçişlerine ait log(ft) değerlerinde ise fark edilebilir bir değişme meydana geldiği söylenilebilir.
Özet (Çeviri)
In this study, the dependence of the log(ft) values for Gamow-Teller ß± transitions in r process nuclei near N=50, Z=82 region on neutron and proton number has been studied by using Pyatov Method within the framework of Quasiparticle Random Phase Approximation(QRPA). Within this purpose, the log(ft) values for 124-132Cd isotopes have been calculated, and then the graph of half lives obtained by using the log(ft) values for these isotopes against mass number has been plotted. Our calculation results show that our half life values increase when the mass number increases as it was in case of the experimental and other theoretical studies. However, our values are 10 times smaller than the experimental ones. It can be said that our values stil are not too far away from the experimental values. It is considered that in order to make our values closer to the experimental values, the values for neutron proton pairing correlations(Cn and Cp) which are different from Chepurnov parametrization in literature may be taken. in order to see whether the change in the neutron proton pairing correlation values has an important effect on the log(ft) values, the log(ft) values for 74-80Zn isotopes have been calculated by changing the neutron proton pairing correlation values from Cn=Cp=10/ to Cn= Cp =2/ . According to our calculation results, it can be said that there is no important change in log(ft) values for ß- transitions while energy values are decreasing. However, a noticable change in log(ft) values for ß+ transitions occurs.