Lineer olmayan integral denklem sistemlerinin yaklaşık çözümleri
Approximate solutions of nonlinear integral equation systems
  1. Tez No: 259914
  2. Yazar: KÜBRA ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH YALÇINBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uygulamalı Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu tezde, ilk olarak integral denklemlerin tarihi gelişimi ve özellikleri verildikten sonra, R. P. KANWAL ve K. C. LIU (Kanwal ve Liu, 1989)'nin yaptıkları çalışma ile M. SEZER (Sezer, 1996)'in makalesi esas alınıp, bu çalışmalarda verilen metot lineer olmayan değişken katsayılı Fredholm ve Volterra integral denklem sistemlerine uygulanmıştır.Bu tez üç bölümden oluşmaktadır.Birinci bölümde konu için gerekli temel kavramlar verilmiştir.İkinci bölümde lineer olmayan değişken katsayılı Volterra integral denklem sistemleri ve lineer olmayan değişken katsayılı Fredholm integral denklem sistemlerinin yaklaşık çözümlerinin bulunması için yöntem geliştirilmiştir.Üçüncü bölümde ise yöntemi açıklayan lineer olmayan değişken katsayılı Volterra integral denklem sistemleri ve lineer olmayan değişken katsayılı Fredholm integral denklem sistemleri ile ilgili uygulamalar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the present thesis the historical development of integral equations are given firstly. Then the method which was studied in a paper of KANWAL and K. C. LIU (Kanwal and Liu, 1989) and a paper of M. SEZER (Sezer, 1996), is applied to the nonlinear Fredholm and Volterra integral equation systems with variable coefficients.This thesis consists of three chapters.In the first chapter the basic concepts are given which are necessary for the subject.In the second chapter, it is investigated a Taylor polynomial solutions of nonlinear Volterra integral equation systems with variable coefficients and nonlinear Fredholm integral equation systems with variable coefficients which is given for integral equations.In the final chapter, practices about the approximate solutions of nonlinear Volterra integral equation systems with variable coefficients and nonlinear Fredholm integral equation systems with variable coefficients are given.