Turgutlu ve çevresinin geoteknik incelemesi
Geotechnical investigation of Turgutlu and surrounding area
- Tez No: 259926
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET GÜZEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışma ile Turgutlu ve Çevresinin Geoteknik İncelemesi yapılmıştır. Bu amaçla arazide zemin incelemesi yapılmış ve geoteknik irdelemelerde bulunulmuştur.Toplam 13 adet temel sondajı yapılmıştır ve laboratuar sonuçlarının vermiş olduğu bilgiler ışığında zemin sınıfı belirlenmiştir. Bunlar yardımıyla temel sondaj logları hazırlanmıştır. Taşıma gücü ve oturma hesapları irdelenmiştir. Taşıma gücü değeri 1,0 kg/cm2-1,8 kg/cm2 arasında bulunmuştur. Yapılması planlanan yapılar ile ilgili araziden kaynaklanabilecek problemler saptanmış ve çözüm önerileri sunulmuştur.Turgutlu ve çevresinin 1. derece deprem bölgesi olduğu göz önüne alınarak deprem yönetmeliğine uygun olarak yapı tasarlanması, parsel bazında zemin incelemesi ve temel hesapları yapılması gerekliliği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study the Geotechnical investigation of Turgutlu and surrounding has done.Total 13 boreholes have been opened. With the help the laboratary results the soil class has been identified by the way the Ground Bore Log has been prepared. Bearing capacity and settlement calculations have been done. The bearing capacity is between 1,0 kg/cm2-1,8 kg/cm2. The probable problems of the land and the solutions has been presented.Turgutlu is in the first degreed earthquake zone so that the construction envisage had to be convenient for the earthquake regulations. Although the soil investigation and foundation calculation had to be done.