Mevcut betonarme bir yapının doğrusal ve doğrusal olmayan yöntemlerle taşıyıcı sistem güvenliğinin belirlenmesi
Determination of structural system safety of an existing reinforced concrete structure according to linear and non-linear methods
  1. Tez No: 259934
  2. Yazar: RECEP TUĞRUL ERDEM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUHİDDİN BAĞCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 111
Özet
Ülkemiz, aktif fayların bulunduğu bir coğrafyada yer almaktadır. Geçmiş yıllarda meydana gelen depremlerde, birçok can kaybı yaşanmıştır. Bu durum, depreme dayanıklı bina tasarımının ve mevcut binaların deprem güvenliklerinin belirlenerek, gerek görülen binaların güçlendirilmesinin ne kadar önemli olduğunu göstermektedir.Mühendislik alanındaki araştırmaların artması ve bilgisayar teknolojisinin gelişmesi sonucunda, yapının deprem esnasında gerek eleman bazında gerekse bir bütün olarak nasıl davrandığı daha gerçekçi olarak belirlenebilmektedir.Yeterli deprem güvenliğine sahip olmayan bina sayısının fazla olması, mevcut yapıların deprem güvenliğinin değerlendirilmesi gerektiğini açıkça ortaya koymaktadır. Türk Deprem Yönetmeliği'nde mevcut yapıların deprem performanslarının değerlendirilmesi için doğrusal ve doğrusal olmayan yaklaşımı esas alan yöntemler verilmektedir.Yüksek lisans tezi olarak sunuluna bu çalışmada 7 bölüm bulunmaktadır. Konuya giriş yapıldıktan sonra, taşıyıcı sistem düzensizliklerine yer verilmiştir. Mevcut yapıların değerlendirilmesinde kullanılan doğrusal elastik ve doğrusal elastik olmayan yöntemlere ait bilgiler verildikten sonra, mevcut bir çerçeve sisteminin ve A3 (Planda çıkıntılar bulunması) düzensizliğine sahip bir binanın deprem performansı doğrusal ve doğrusal olmayan yöntemlerle tespit edilmiş ve bu iki yöntemin karşılaştırılması yapılmıştır.Çalışmada ayrıca taban kesme kuvveti, kat deprem kuvvetleri, eleman hasar bölgeleri ve sınırları gibi performans seviyesinin belirlenmesinde etkili olan parametreler karşılaştırılmış ve sonuçlar çizelgeler ve grafiklerle gösterilerek, önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our country is located in an active fault line geography. Many losses in human lives have occurred owing to the earthquakes in the past years. This situation indicates how important it is to design buildings and determine seismic performances of existing structures and strengthen them if necessary.Due to the researches in engineering site and improvement in computer science, seismic effect on structure is determined more realistically according to members and structural system in an earthquake.Buildings which are not designed properly indicate that it is necessary to investigate seismic performance of existing structures. Linear and non-linear evaluation procedures of existing structures are introduced in Turkish Seismic Code.This study consists of seven chapters. After introduction part is explained, structural system irregularities are introduced. Information about linear elastic and non-linear elastic evaluation methods are given and seismic performances of an existing frame system and existing building are stated according to linear and non-linear methods and these methods are compared by each other.Finally, parameters such as resultant base-shear, story seismic forces, member damage regions and damage limits which are used to determine seismic performance are compared. The results are shown in figures and tables and suggestions are proposed.