Yüksek basınçlı pres döküm ile üretilmiş magnezyum alaşımı malzemelerde lazer kaynağının incelenmesi
Investigation of laser welding in manufactured by high pressure casting magnesium alloys
- Tez No: 259933
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. N. SİNAN KÖKSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mekanik Metalurji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Magnezyum alaşımları, havacılık, uçak, otomotiv, elektronik ve diğer sektörlerde kullanılan önemli bir malzemedir. Magnezyum konstrüksiyon malzemelerinin en hafifidir. Yaygın kullanımından dolayı bu malzemelerde yeni üretim tekniklerine de ihtiyaç vardır. Bu malzemelerden üretilen parçalara dökümle üretimin yanında kaynakla da birleştirme uygulanmaktadır.Bu çalışmada, yüksek basınçlı pres döküm ile üretilmiş AM60B magnezyum alaşımları CO2 lazer kaynağı ile birleştirilmiştir. 0.65, 0.80, 1.10 mm odak çaplarında lazer ışını kullanılarak birleştirilmiştir. Bu numunelerin kaynak genişliği, nüfuziyet derinliği ve yüzey görüntüleri detaylı incelenmiştir. Ayrıca ana malzeme, geçiş bölgesi ve kaynak bölgesi mikroyapıları da incelenmiştir. Numunelerin mekanik özelliklerini belirlemek için çekme testi ve sertlik ölçümleri uygulanmıştır.Sonuçlarda 0,65 mm odak çapına sahip olan lazer kaynağında çekme dayanımları en yüksek olmuştur. Bu numuneler çekme deneyinde kaynak bölgesi dışında kopmuştur. Ayrıca, bu parametrelerde en fazla kaynak derinliği oluştuğu görülmüştür. Mikroyapı incelemelerinde kaynak bölgesinde az miktarda porozite ve çatlak oluşumu görülmüştür. Uygulanan kaynakta artan odak çapına bağlı nüfuziyet azalmış ve başarılı birleştirme sağlanamamıştır. Sertlik ölçümlerinde kaynak bölgesi ve geçiş bölgesinde değişimler görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Magnesium alloys used in aerospace, aircraft, automotive, electronics and other sectors are an important material. Magnesium is the lightest of all design materials. Welding besides casting is also applied to the parts produced from these materials to join. Because of the widespread use of these materials new production methods are also needed.In this study, die-cast magnesium alloys AM60B produced by high-pressure is joined with CO2 laser welding of 0.65; 0.80; 1.10 mm diameter focused laser beam. Welding width, penetration depth and surface appearance of these samples have been investigated in detail. Microstructures of the main material, the transition zone and the welding zone were also investigated. In order to determine the mechanical properties of the samples tensile and hardness tests were applied.As a result, 0,65 mm focus diameter laser welding has the highest tensile strength. These samples broke out in the main material. Also, maximum depth of welding was observed by these parameters. Small amount of porosity and cracks were seen in the microstructure of the welding zone. Depending on increasing focus diameter of the laser welding, penetration has been reduced and successful joining has not been obtained. Microhardness values have been changed in welding and transition zones.