Çatlamış kirişlerin eğilme ve kesme yönünden güçlendirilmesinin incelenmesi
Investigation of strengthening of cracked beams in terms of bending and shear
- Tez No: 259939
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHAMMED TEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Bu çalışmanın amacı deneyleri yapılmış olan kirişlerin Ansys bilgisayar programında modellenerek sonuçlarının ne kadar tutarlı olduğunu göstermektir. Ayrıca yapılan takviye elemanların model üzerinde nasıl bir davranış gösterdiği incelenmiştir. Bu kapsamda betonarme elemanların doğrusal olmayan davranışı ile ilgili teorik bilgilere yer verilmiş ve çatlak kirişlerin eğilme rijitliği araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate the results of experiments studies and ansys program results. In addition the effect of strengthening members on models is studied. Thus, theoretical information about non-linear behaviour of concrete members and bending rigidity of cracked beams are investigated.