Farklı pamuk lif örneklerinden üretilen ipliklerin boyanabilme özelliklerinin karşılaştırılması
Comparing dye uptakes of cotton yarn obtained from different sources
  1. Tez No: 259994
  2. Yazar: AHMET ÖZAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜKSEL BÖLEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ziraat Bölümü
  12. Bilim Dalı: Pamuk Eksperliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, 2009 yılında, Boya-Terbiye işletmelerinde yaşanan sorunlardan birisi olan renk tekrarlanabilirliğinin elyaf özellikleriyle olan ilgisini belirlemek amacıyla ele alınmıştır. A.B.D ve Türkiye'nin dört farklı bölgesinden temin edilen (Diyarbakır, Ege, Hatay, Çukurova) pamuklar ve bunlardan yapılan iplikler çalışma materyalini oluşturmuştur.Reaktif boyarmaddeler kullanılarak çektirme metoduna göre aynı boyama banyosunda boyanan iplik renkleri spektrofotometre ile belirlenmiş ve elyaf özellikleriyle karşılaştırılmıştır.Renk ölçümlerinde; Çukurova pamuğu standart olarak kabul edilerek diğer bölgelerin pamuklarının renkleri karşılaştırılmıştır. Kasar zemin üzerine yapılan boyamalarda; lacivert renk yönünden materyaller açık renkten koyu renge doğru Ege, Diyarbakır, Amerika, Çukurova ve Hatay pamukları olarak sıralanmıştır. Aynı şekilde, kırmızı renk yönünden ise en açık renkli Amerika pamuğundan daha koyu renge doğru sırasıyla Diyarbakır, Hatay, Çukurova ve Ege pamukları yer almıştır.
Özet (Çeviri)
This study was performed to relate cotton fiber characteristics and color repeatability that is one of the problems in dye house. Experimental material was cotton bale and yarn made from bale gathered from the USA and 4 different regions (Diyarbakır, Ege, Hatay and Çukurova) of Turkey.After coloring with reactive dyes using exhaust dyeing method, yarn color determined by spectrophotometer and compared to fiber characteristics.In color readings, Çukurova cotton used as a standard and its color compared to other cotton samples from related regions. In readings of pre-treatment background coloring, the order of regions were Ege, Diyarbakır, USA, Çukurova and Hatay from light to dark blue. Similarly, for red color readings, the order was USA, Diyarbakır, Hatay, Çukurova and Ege cotton from light to dark red color.