İmplant dizaynının kemikteki stres dağılımına etkisinin sonlu elemanlar analizi ile değerlendirilmesi
The evaluation of implant design on stress distribution in bone by fea
  1. Tez No: 260145
  2. Yazar: SAKHAVAT MAMMADZADA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL ARTUNÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu çalışmanın amacı altı farklı implant sistemini; Astra, Bego, Friadent, SPI, Straumann ve Zimmer, implant dizaynı yönünden incelemektir. Farklı yiv şekline, krest modülüne, kök biçimine ve abutment dizaynına sahip olmalarından dolayı bu faktörlerin stres dağılımına etkisini sonlu elemanlar metodunu kullanarak değerlendirmeği hedefledik.Çalışmamızda 3 boyutlu sonlu eleman modeli olarak 2. premolar diş bölgesinin çene kemiği ve üstyapıları modellendi. Kuronun altyapı materyali olarak kobalt-krom alaşımı, okluzal yüzey için de porselen materyali modellendi. İmplant ve üstyapıların simulasyonu için Algor Fenpro (ALGOR, Inc. 150 Beta Drive Pittsburgh, PA 15238-2932 USA) programı kullanıldı. Toplam 300 Newton olan kuvvet: 1. Abutment (300N). 2. Bukkal tüberkülün tepesinde (100N), distal fossa (100N) ve mezial fossadan (100N) olmak üzere kurondan uygulandı.Abutmentten vertical yükleme sonucunda çevre kemikte maksimum ve minimum asal gerilmeler tüm implant modellerinde bir birlerine yakın değerlerde bulunmuştur. Kurondan kuvvet uygulanması sonucunda minimum asal gerilme lingual yüzde, maksimum asal gerilme ise bukkal yüzdeki kemikte tespit edilmiştir.Maksimum ve minimum asal gerilmeler ve Coulomb kriterinin en yüksek değerleri Straumann ve SPI'da, en düşük değeler de Zimmer ve Friadent'te oluştu.
Özet (Çeviri)
The goal of this study was to investigate the effects of external geometry of six different implant systems; Astra, Bego, Friadent, SPI, Straumann and Zimmer. According to different thread profile, crest module shapes, rooth form and abutment design we aimed to evaluate the effect of these factors on stress distributions by using finite element method.A 3-dimensional ? nite element model of a mandibular section of bone with missing second premolar and its superstructures were used in this study. Cobalt-chromium alloy was used as the crown framework material and porcelain was used for occlusal surface.The implant and its superstructure were simulated in a Algor Fenpro (ALGOR, Inc. 150 Beta Drive Pittsburgh, PA 15238-2932 USA) program. Total loads at 300 Newton were applied at the following locations: 1. Central point of abutment (300 N). 2. Tip of buccal cusp (100 N), distal fossa (100 N) and mesial fossa (100 N).The results demonstrated that vertical loading at abutment, close stress levels were observed within the bone for both maximum and minimum principal stress for all implant models. With loading at crown minimum principal stress concentrated on the bone at the lingual side of implants and maximum pricipal stress at the buccal side of implants.The highest values of maximum and minimum principal stress and Coulomb criterion were observed within the bone around Straumann and SPI, the lowest values were observed in the Zimmer and the Friadent.