Farklı iki tip implant dizaynının implant ve kemik ara yüzeyi üzerindeki stres dağılımına etkisinin üç boyutlu sonlu elemanlar stres analiz yöntemi ile incelenmesi
- Tez No: 48497
- Danışmanlar: PROF.DR. SUNGUR GÜVENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Klasik protez tiplerine alternatif olarak geliştirilmiş olan osseointegre implantlar ile desteklenmiş protetik uygulamaların kullanımı her geçen gün daha fazla artmaktadır. Dental implantların başarısını etkileyen birçok faktör arasında materyal seçimi ve biomekaniğin önemi oldukça büyüktür. İmplantlara ve çevre kemik dokusuna aktarılan oklüzal kuvvetlerin yarattığı stresler belli limitleri aşarlarsa, stres odakları oluşturarak implant, protetik üst yapı ve çevre kemik dokusunda tahribata neden olurlar. Araştırmamızda, farklı iki tür ve materyallerle yapılan değişik iki tip implant dizaynının, implant ve kemik ara yüzeyindeki stres dağılımına etkisi üç boyutlu sonlu ele manlar stres analiz yöntemi ile incelenmiş, implant tip ve materyali seçiminin implant başarısındaki önemi tartışılmıştır. Bulguların sonuçlarına göre, seramik implantta maksimum stres değerleri titan yum implanta nazaran daha düşük saptanmıştır. Deneysel kanatlı implant dizaynı stres dağılımı açısından uygun bulunmuştur. İmplantın boyun bölgesindeki marjinal kortikal kemikteki stres miktarı diğer bölgelere göre daha fazladır.
Özet (Çeviri)
96 - SUMMARY For centuries man has attempted to replace lost dentition and restore oral function with implants. Biomechanical influences play an important role in the longevity of bone around implants. Occlusal forces on the denture are transferred to the implants lead tö stress in the bone surrounding the implants. High stress concentrations can lead to bone resorbtion, which causes loosening of the implant. By means of three dimensional finite element analysis, this study carried out to determine whether two different endosseous implant geometries which were made of two different materials that could be compared their biomechanical performance. The results indicated that, the experimental wing-shaped geometry led to most suitable stress distribution compare to cylindrical dental implant. In this study maximum stress values of ceramic material were found less than titanium implant. For both geometry, high stress concentrations are located on marginal cortical bone closer to implant.