İmplant destekli seramik abutmentli tüm seramik kronların in-vitro ve in-vivo olarak değerlendirilmesi
In-vitro and in-vivo evaluation of implant supported all-ceramic crowns used ceramic abutments
  1. Tez No: 260154
  2. Yazar: KADİR FİRİDİNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUNA TOKSAVUL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Tüm seramik üst yapılı dental implant sistemleri, metal üst yapılı dental implant sistemlerinden daha üstün estetik özelliklere sahiptir. Seramik abutmentler optik özellikleri açısından titanyum abutmentlere göre belirgin avantajlara sahiptir. Seramik abutmentlerin ışık geçirgenlik özellikleri olduğundan estetik restorasyonların yapılması mümkündür.Çalışmada implant destekli sabit restorasyonların yapımında kullanılan titanyum abutmentler yerine estetiğin önemli olduğu ön bölgede implant destekli tüm seramik restorasyonların yapılabilmesine olanak sağlayan seramik abutmentlerin dayanıklılıkları ve klinik başarısı araştırılmıştır.Çalışmanın in-vitro bölümünde BioLok sistemine ait abutmentlerin kırılma dayanımları değerlendirilmiştir. Ayrıca BioLok, BioHorizons ve Xive sistemlerinin 3-D sonlu elemanlar analiziyle Von Misses stres analizi yapılmıştır. Kırılma deneyi sonucunda, titanyum abutment üzerine yapılan ZrO2 korlar ile ZrO2 abutment üzerine yapılan ZrO2 korların kırılma dayanımları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmamıştır. Yapılan 3-D sonlu eleman analizi sonuçları kırılma deneyleri sonuçlarını desteklemiştir.Çalışmanın in-vivo bölümünde yapılan 16 adet seramik abutmentli tüm seramik restorasyonların ve 32 adet titanyum abutmentli seramik restorasyonların 2 yıllık klinik takibi sonucunda %100 başarı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Implant systems with all-ceramic superstructure have more superior esthetic properties than implant systems with metal superstructures. As ceramic abutments have light permeability properties, it is possible to make esthetic restorations using this material.In this study, durability of ceramic abutments and their clinical achievements were investigated instead of titanium abutments which have been used in implant fixed partial dentures for a long time.In the study, fracture resistance of BioLok System?s abutments were tested, and in addition Von Misses stress analysis of BioLok, BioHorizons and XiVe systems were carried out with 3-D finite element analysis were carried out. As a result of fracture resistance tests, no statistically significant differences were found out between ZrO2 cores above ZrO2 abutments and ZrO2 cores above titanium abutments. The results of 3-D finite elements analysis supported the results of fracture resistance tests.The achievement of 16 all-ceramic restorations with ceramic abutments and 32 ceramic restorations with titanium abutments were held in full percentage after 2 years clinical control.