Gastroözofageal reflüsü olan gebelerde hemşirelik yönetiminin yaşam ve uyku kalitesi ile ilaç kullanımına etkisi
Effect of nursing management on quality of life and sleep, and on usage of drugs, for pregnant women with gastroesophageal reflux
- Tez No: 260159
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYNUR SARUHAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 255
Özet
Araştırma gastroözofageal reflü hastalığı (GÖRH) olan gebelerde hemşirelik yönetiminin yaşam ve uyku kalitesi ile ilaç kullanımına etkisini incelemek amacıyla müdahale tipi (kontrol gruplu) ve longitudinal bir çalışma olup, 1 Kasım 2008- 1 Mayıs 2009 tarihleri arasında 41 deney ve 41 kontrol grubu gebe ile yürütülmüştür. Deney ve kontrol grupları yaş grubu, eğitim, beden kitle indeksi, gebelik sayısı vb. bakımından istatistiksel açıdan eşleştirilerek, homojen dağılımlı gruplar oluşturulmuştur (p>0.05). Gebelerin son izleminde deney ve kontrol grubu arasında fiziksel fonksiyon, fiziksel rol kısıtlılıkları, psikolojik rol kısıtlılıkları, ağrı, mental sağlık ve vitalite puan ortalaması arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmuştur (p0.05).
Özet (Çeviri)
This research was a longitudinal and intervention type (control grouped) observing nursing management?s effects on sleep and quality of life with usage of drugs in pregnant with gastroesophageal reflux disease. This research was conducted between November 1, 2008 and May 1, 2009 41 as the intervention group and 41 as the control group. Intervention and control groups were matched statistically for age, education, body mass index, number of pregnancy etc. two homogeneously distributed groups were formed (p>0.05). In the last visit there was a significant statistical difference between the group?s measurements of six dimensions of quality of life: physical functioning, role-physical, physical pain, mental health, vitality, and role-emotional in both groups (p0.05). In the last stage, the mean of sleep quality point was found 4.78±2.36 for the intervention group and 9.10±3.67 for the control group.