Elit tenis oyuncularının müsabaka profillerinin analizi
Analysis of elite tennis players' competition profiles
  1. Tez No: 838035
  2. Yazar: BİLAL EMEKTAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ŞENEL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Antrenman ve Hareket Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, elit genç tenis oyuncularının müsabaka profil analizlerinin incelenmesidir. Araştırmaya 10 erkek (yaş: 16.2±3.2 yıl, boy: 179.4±4.7 cm, vücut kütlesi: 67.3±8.1 kg, spor yaşı: 9.7±3.1 yıl) elit genç tenis oyuncusu katıldı. Her bir oyuncuya aynı gün sabah ve öğleden sonra tekler kategorisi iki simule müsabaka yaptırıldı. Araştırma verileri Catapult Sports tarafından tasarlanan Vector S7 GPS analiz cihazı ile toplandı. Veriler Catapult Openfield Console yazılımı aracılığıyla istatistiksel analiz için bilgisayarda SPSS 26.0 programına aktarıldı. Oyuncuların simüle müsabakalar esnasındaki fizyolojik aktivite değişkenleri; ortalama kalp atım hızı 144.9±13.5 atım/dk. ve maksimum kalp atım hızı 178.2±11.05 atım/dk., kinematik değişkenleri ise; maksimum hız 19.01±2.07 km/s, maksimum hızlanma 3.49±0.42 m/sn2 ve yavaşlama -3.75±0.61 m/sn2, toplam koşu mesafeleri 4052.7±1034.3 m olarak tespit edildi. Bu değişkenlerin sabah-öğleden sonra oynanan simüle müsabakalar ve müsabaka sonucuna (kazanan-kaybeden) göre karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı belirlendi (p>0,05).
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the competition profile analyzes of elite young tennis players. Ten male elite young tennis players (age: 16.2±3.2 years, height: 179.4±4.7 cm, body mass: 67.3±8.1 kg, sports age: 9.7±3.1 years) participated in the study. Each player had two simulated singles competitions in the morning and afternoon on the same day. Research data was collected with the Vector S7 GPS analyzer designed by Catapult Sports. The data were transferred to the SPSS 26.0 program on the computer for statistical analysis via Catapult Openfield Console software. Physiological activity variables of players during simulated competitions; average heart rate 144.9±13.5 beats/min. and maximum heart rate is 178.2±11.05 beats/min, kinematic variables are; The maximum speed was determined as 19.01±2.07 km/h, the maximum acceleration was 3.49±0.42 m/sec2 and the deceleration was -3.75±0.61 m/sec2, and the total running distance was 4052.7±1034.3 m. When these variables were compared according to the simulated competitions played in the morning and afternoon and the result of the competition (winner-loser), it was determined that there was no statistically significant difference (p>0.05). When the comparison of tennis movement profile analysis values (mb) was examined, it was determined that there was a statistically significant difference only in the total number of strokes (1 min.) between the competitions held in the morning and afternoon, while the competition load (1 min.), serve strokes in the winner-loser players.