Amatör ve profesyonel futbolcularda hedef yönelimi ve algılanan motivasyonel iklim arasındaki ilişki
The relationship between goal orientation and perceived motivational climate in amateur and professional footballers
- Tez No: 260210
- Danışmanlar: PROF. DR. BİROL DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sporda Psiko-Sosyal Alanlar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmanın amacı, amatör ve profesyonel futbolcularda hedef yönelimi ve algılanan motivasyonel iklim arasındaki ilişkiyi incelemektir. Araştırma örneklemini 18?35 yaşları arasında bulunan, yaş ortalaması 22,82 olan 143 amatör futbolcu ve yaş ortalaması 24,15 olan 140 profesyonel futbolcu oluşturmaktadır. Sporcuların hedef yönelimlerini ölçmek için Duda, (1989a) tarafından geliştirilen ve Toros (2001) tarafından Türk sporcularına uyarlanan Sporda Görev ve Ego Yönelimi Ölçeği (SGEYÖ) kullanılmıştır. Sporcuların motivasyonel iklim algısını ölçmek için ise Walling, Duda ve Chi (1993) tarafından geliştirilen ve Toros (2001) tarafından Türk sporcularına uyarlanan Sporda Algılanan Motivasyonel İklim Ölçeği (SAMİÖ) kullanılmıştır. Veri setinin analizinde betimsel istatistikler, açıklayıcı faktör analizi, Pearson Korelasyon Katsayısı, tek yönlü varyans analizi ve T Testi kullanılmıştır. Sonuçlar, amatör futbolcuların profesyonel futbolculardan anlamlı derecede daha yüksek ego yönelimi, görev yönelimi, performans iklimi ve ustalık iklimi skorları elde ettiğini göstermiştir. Hedef yönelimi ve algılanan motivasyonel iklim arasındaki ilişkiye bakıldığında, hem amatörlerde hem de profesyonellerde en güçlü korelasyon ego yönelimi - performans iklimi ve görev yönelimi ? ustalık iklimi arasında gözlenmiştir. Yaş, deneyim, eğitim durumu ve oynanılan pozisyonun değişkenler üzerinde bir etkisi gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the relationship between goal orientation and perceived motivational climate in amateur and professional footballers. The research samples are consisted of 143 amateur footballer whose average of age is 22,82 and 140 professional footballer whose average of age is 24,15 and all aged between 18-35. To evaluate the goal orientation of sportsmen, Task and Ego Orientation in Sport Questionnaire-TEOSQ that was developed by Duda (1989a) and applied on the Turkish sportsmen by Toros (2001) has been used. To evaluate the motivational climate perception of the sportsmen, Perceived Motivational Climate in Sport Questionnaire- PMCSQ that was developed byWalling, Duda ve Chi (1993) and applied by Toros (2001) on Turkish sportsmen has been used. In the analysis of the data set, descriptive statistics, exploratory factor analysis, Pearson Correlation Coefficient, one-way ANOVA and T Test have been used. The results have shown that the amateur footballers have gained significantly more ego orientation, task orientation, performance climate and mastery climate scores than professional footballers. When we look at the relationship between goal orientation and the perceived motivational climate, it has been observed that both in amateurs and professionals, the strongest correlation has been observed between the ego orientation ? performance climate and goal orientation ? and the mastery climate. Age, experience, education and the playing position have been observed to have no effect on the variables.