Vajinismus tanısı ile izlenen çiftlerde mizaç ve karakter özellikleri ile yakın ilişki stilleri
Temperament and character traits and close relationship styles in couples with diagnosis of vaginismus
  1. Tez No: 260218
  2. Yazar: AYŞEN COŞUT ÇAKMAK
  3. Danışmanlar: DR. EJDER AKGÜN YILDIRIM
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İstanbul Bakırköy Prof. Dr. Mazhar Osman Ruh Sağlığı ve Sinir Has. Eğt. ve Arş. Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Psikiyatri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
AMAÇ: Vajinismus gelişmekte olan ülkelerde sık rastlanan bir cinsel sorundur. Bu çalışmada vajinismus tanısı ile izlenen çiftlerin mizaç ve karakter özelliklerinin belirlenmesi ve yakın ilişki stillerinin saptanması amaçlanmıştır.YÖNTEM: Vajinismus sorunu nedeniyle başvuran ve DSM-IV-TR ölçütlerine göre vajinismus tanısı alan 44 çift ile her hangi bir cinsel sorun bildirmeyen ve cinsel ağrı bozukluğu saptanmamış 38 çift kontrol olarak alındı. Gruplara sırası ile cinsel işlev bozukluğu polikliniği olgu değerlendirme formu, Golombok Rust Cinsel Doyum Ölçeği, Mizaç ve Karakter Envanteri, Çok Boyutlu İlişki Ölçeği uygulandı. Sonuçlar istatistiksel olarak değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Vaginismus is a sexual problem that is frequently seen in developing countries. In this study it is aimed to designate temperament and characteristic traits and to determine close relationship styles of couples that are monitored upon vaginusmus diagnosis.METHOD: 44 couples that applied for vaginusmus problem and diagnosed as vaginismus according to DSM IV TR criteria and 38 couples that did not report any sexual problem and were not diagnosed with sexual pain disorder were included in the control group. Sexual function disorder clinical case evaluation form, Golombok Rust Sexual Satisfaction Scale, Temperament and Character Inventory, The Multidimensional Relationship Questionnaire were applied to both groups in the written order.