Düşük molekül ağırlıklı maddelerin DNA ile etkileşmesinin elektrokimyasal DNA biyosensörleriyle algılanması
The detection of interaction between subtances with low molecular weight and DNA by electrochemical DNA biosensors
  1. Tez No: 260222
  2. Yazar: NİSA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. E. ŞENGÜN ÖZSÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu tez çalışmasında; bazı maddelerin çift sarmal DNA (dsDNA) ile Grafit Kalem Elektrot (PGE) yüzeyinde, Diferansiyel Puls Voltametrisi (DPV) ve Döngüsel Voltametri (CV) yöntemleri kullanılarak DNA'ya ait Guanin ve Adenin ile maddeye ait yükseltgenme sinyallerine dayanarak etkileşim çalışmaları yapılmıştır. Bu çalışmalar elektrot yüzeyi ve çözelti ortamında olmak üzere 2 farklı yöntemle gerçekleştirildi. Etkileşim sonrası DNA'ya ait Guanin ve Adenin bazlarının yükseltgenme sinyalindeki düşüş, bu bazların hasara uğradığını göstermektedir.Sentezi yeni yapılmış maddelerin DNA ile etkileşim mekanizmalarının tespit edilmesi, üretimi yeni yapılacak ilaçların tasarımında faydalı sonuçlar ortaya çıkaracaktır.Sonuç olarak yapılan çalışmada, DNA ile etkileşim gösteren maddelerin elektrokimyasal davranışlarının tayini, kanser tedavisinde uygulanabilir DNA'ya özgü olarak bağlanan moleküllerin dizayn edilmesi ve DNA'ya bağlı hasta başı teşhislerinde kullanılan küçültülebilir aygıtların geliştirilmesinde önemli olacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis; Interaction studies about some substances with fish sperm double-stranded DNA (dsDNA) were made electrochemically rely on the oxidation signals of guanine, adenine and substances by using Differential Pulse Voltammetry (DPV) and Cyclic Voltammetry (CV) with Pencil Graphite Electrode (PGE). The electrochemical procedure for the detection of these studies was based on two methods as; interaction at electrode surface and at solution phase. Decrease in oxidation signals of guanine and adenine after interaction of substance and DNA indicated there could be damage to guanine and adenine bases.Determining the interaction mechanisms of newly synthesized substances with DNA will give beneficial results by designing newly produced drugs.To sum up; Detecting the electrochemical behaviors of several substances that interact with DNA will be important by designing of sequence-spesific DNA binding molecules in cancer therapy and improvement of miniaturized devices which are used for medical diagnosis.