Komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon cerrahisi sonrası gelişen kistoid makula ödeminin optik koherans tomografi ile değerlendirilmesi
Evaluation of cystoid macular edema after uncomplicated phacoemulsification surgery by optical coherence tomography
- Tez No: 260291
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUNCAY KÜSBECİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Çalışmamızda katarakt operasyonu geçiren hastaların makula kalınlığındaki değişikliklerin optik koherans tomografi ile ölçüp, bu değişikliklerin görme keskinliği ve fundus floresein anjiyografi ile korelasyonunu değerlendirmeye amaçladık.Afyon Kocatepe Üniversitesi Göz Hastalıkları Kliniğinde Aralık 2008 ile Mayıs 2009 tarihleri arasında komplikasyonsuz katarakt operasyonu uygulanan 88 hastanın 91 gözü gözü çalışmaya alındı.Senil katarakt nedeniyle fakoemülsifikasyon cerrahisi geçiren ve operasyonda herhangi bir komplikasyon gelişmeyen postoperatif olarak düzenli takip edilen sistemik yada okuler herhangi bir hastalığı olmayan hastalar çalışma kapsamına alındı. Hastaların tümüne preoperatif ve postoperatif detaylı oftalmolojik muayene, preoperatif, postoperatif 1. hafta, 4. hafta, 12. hafta ve 24. hafta optik kohorens tomografi ile makula kalınlık ölçümü, 12. haftada fundus floresein anjiyografi çekimi yapıldı. Ortalama santral makula kalınlığı süperir, inferior, nazal ve temporal makula kadranlarının kalınlıkları ölçüldü.Preoperatif ve postoperatif çalışma verileri tek yönlü varyans analizi ANOVA testi karşılaştırmalı t testi, Bonferroni düzeltme metodu kullanılarak değerlendirildi.Santral makula kalınlığının OCT ile yapılan ölçümlerinde preoperatif değerler ile postoperatif 1. hafta, 4. hafta, 12. hafta ve 24. hafta değerler arasında istatistiksel olarak anlamlı fark mevcuttu (p=0.043). Santral makula kalınlığındaki artış postoperatif 1. haftada başlamakla birlikte en belirgin artış postoperatif 12. haftada yapılan ölçümlerde tespit edildi (p=0.028).Perifoveal makula kalınlıkları preoperatif ölçümleri; temporal kadran 300.62±34.69 µm, nazal kadran 311.27±35.73 µm, süperior kadran 312.72±19.78 µm, inferior kadran 306.96±20.88 µm ve postoperatif 12.
Özet (Çeviri)
In our study we aimed to measure patients macular thickness changes in subjects undergoing cataract surgery with optical chorence tomography and to assess the correlation with visual acuity and fundus fluorescein angiography.Ninety-one eyes of 88 subjects undergoing in uncomplicated cataract surgery in Afyon Kocatepe University Eye Clinic between December 2008 and May 2009 were included in the study.Patients undergoing phacoemulsification surgery for senile cataract without any complications and with regular follow up, without any systemic or ocular disease were included in the study. Detailed ophthalmologic examination was performed to all patients. Macular thickness was measured preoperatively and at postoperative at 1st week 4th week, 12th weeks and 24th weeks with optical coherence tomography and FFA was performed postoperative at 12th week. Mean central macular thickness, and macular thickness in superior, inferior, nasal and temporal quadrants were measured by OCT.Data was evaluated using one way ANOVA test, paired t test, using Bonferroni correction.The increase in central macular thickness measured by OCT, at postoperative 1st week 4th week, 12th weeks and 24th week was statistically significant compared to preoperative values (p = 0.043).