İnmeli hastalarda akut dönemde polisomnografi ile obstrüktif uyku apne sendromu tespiti ve CPAP tedavisinin mortalite ve morbidite üzerine etkisi
The determination of obstructive sleep apnea syndrome via polysomnography in the acute phase of stroke and the impact of CPAP treatment on both mortality and morbidity in the inpatients with strokes.
  1. Tez No: 260298
  2. Yazar: BUKET YÜCEL ALTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET YAMAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Nöroloji, Neurology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
AmaçOUAS olan akut inmeli hastalarda CPAP uygulamasının inmede mortalite ve morbidite rolünün araştırılması.Gereç ve YöntemBu çalısma Afyon Kocatepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı'nda, 1 Mayıs 2007 ile 31 Aralık 2008 tarihleri arasında gerçeklestirildi. Akut inme nedeniyle kliniğimize yatırılmış 37 hastamızın akut dönem ve 2. hafta polisomnografi değerleri karşılaştırıldı. OUAS olan grupta CPAP tedavisi alanlarla almayanların klinik ve laboratuar bulguları karşılaştırılarak OUAS'lu hastalarda CPAP tedavisinin prognoza etkisi incelendi.BulgularPolisomnografi çekilen 37 hastanın %59.5'unda OUAS saptanırken, %40.5'unda OUAS saptanmadı. OUAS olan ve olmayanlarla 1. ve 2. polisomnografi değerleri karşılaştırıldı. OUAS saptanan hastaların, 10 tanesine CPAP yapıldı. Hastaların klinik sınıflaması akut dönemde, 2. hafta, 2. ay, 4. ay MRS, MRSGrad, NIHSS değerleri CPAP yapılan ve yapılmayanlarda karşılaştırılmıştır. CPAP yapılan hastalarda yapılmayanlara göre 2. ay MRSGrad değerlerinde istatistiksel olarak anlamlı azalma görülmüştür (p=0.034).SonuçOUAS akut inmeli hastalarda oldukça sık görülmüştür. OSAS lı hastalarımız da CPAP tedavisi alanlar kontrol grubu ile kıyaslandığında morbidite azalmıştır. Mortalite açısından değişiklik yoktur. OUAS inmeye zemin hazırladığı gibi, akut inmeden bir müddet sonra polisomnografik olarak OUAS geliştiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Objective:The role of the CPAP application in stroke, in acute stroke OUAS patients regarding mortality and morbidity.Tools and Method:This study was conducted between 1 May 2007 and 31 December 2008 in Afyon Kocatepe University, Faculty of Medicine, Department of Neurology. The polisomnography values of our 37 patients, who came to our clinic due to acute stroke, were compared during the acute period and second week. In the OUAS group, the influence of CPAP treatment on prognosis in patients with OUAS was analyzed by comparing the clinical and laboratory findings of those who received CPAP treatment with those who did not.Findings:OUAS was found in 59.5% of the 37 patients whose polisomnografy was taken, but not in the remaining 40.5%. The first and second polisomnography values of the OUAS patients were compared with non-OUAS patients. CPAP was applied on 10 of the OUAS patients. The clinical classifications of the patients were made, and the acute period, second week, second month and fourth month MRS, MRSGrad, NIHSS values were compared in patients who underwent CPAP with patients who did not. A statistically meaningful decrease was observed (p=0.034) in the second month MRSGrad values of patients who underwent CPAP compared with the patients who did not.ConclusionOUAS is frequently seen in patients with acute stoke. Morbidity has decreased when we compared the patients who received CPAP treatment in our OUAS group with the control group. There has been no change in terms of morbidity. While OUAS provide a basis for stroke, it has also been observed that OUAS develops polisomnographically some time after acute stroke.