Major abdominal cerrahilerde epidural veya intravenöz analjezi tekniklerinin postoperatif ağrı, solunum fonksiyon testleri ve sistemik komplikasyonlar açısından karşılaştırılması
The comparision of the effects of epidural and intravenous analgesia techniques on postoperative pain, pulmonary function tests and systemic complications in major abdominal surgery
- Tez No: 260348
- Danışmanlar: PROF. DR. HANDAN CUHRUK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmanın amacı süregiden bir tartışma olan epidural ve intravenöz analjezi tekniklerinin, major abdominal cerrahilerde ağrı skorlarına ve postoperatif solunum fonksiyonlarına etkisini incelemektir.Çalışmaya 18-80 yaş arası toplam 59 hasta alınmıştır. 29'una % 0.125 levobupivakain ve 2 ?g/mL fentanil içeren hasta kontrollü epidural analjezi 2 ml bolus 10 dk kilit süresi ile, 30'una intravenöz hasta kontrollü analjezi tramadol 5 mg/ml konsantrasyon, 20 mg bolus, 20 dk kilit süresi ile uygulanmıştır.Hastalara preoperatif gün ve postoperatif 1. günde solunum fonksiyon testi yapılmıştır. Postoperatif 3. saat ve 1. ve 2. günlerde VAS skorlaması ile ağrı değerlendirmesi ve mobilizasyon zamanı kaydedilmiştir. Ayrıca pulmoner, renal, kardiyak ve nörolojik komplikasyonlar da takip edilmiştir.Sonuçta epidural ve intravenöz analjezi gruplarında, solunum fonksiyonları, ağrı skorları, mobilizasyon zamanı ve sistemik komplikasyon açısından istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmamıştır.Anahtar KelimelerAnaljezi, epidural, intravenöz, postoperatif, solunum fonksiyon testi
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to analyze a still debatable question that is the effects of epidural and intravenous analgesia techniques on pain stocks and postoperative respiration functions in major abdominal surgeries. Between 18 to 80 years old, fifty nine patients were examined in the study. Patient controlled epidural analgesia including %0.125 levobupivacaine and 2 mcg/ml fentanyl were approved to twenty nine patients; and intravenous tramadol with patient controlled analgesia were approved to other thirty patients. On preoperative day and postoperative first day respiration function test was made on patients. On postoperative third hour, in the first and second days pain evaluation with VAS scoring and mobilization time were recorded. In addition, pulmonary, renal, cardiac and neurologic complications were followed. Consequently, in terms of pulmonary functions, pain stocks, mobilization time and systemic complication no evidence of any statistically meaningful difference has been found between epidural and intravenous analgesia groups.Key Wordsanalgesia, epidural, intravenous, postoperative, pulmonary function tests