Atriyal fibrilasyonu olan hastalarda anjiotensin dönüştürücü enzim ve anjiyotensinojen gen polimorfizm sıklıkları
The association of angiotensinogen and angiotensin converting enzyme gene polymorphism with atrial fibrillation
- Tez No: 260354
- Danışmanlar: PROF. DR. OSMAN YEŞİLDAĞ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
GİRİŞ: Atriyal fibrilasyon (AF) klinikte en sık karşılaşılan aritmidir. Son yıllardaAF gelişiminde genetiğin ve bazı gen polimorfizmlerinin rolü olduğuna dairçalışmalar yürütülmüştür. Bu çalışmanın amacı anjiyotensinojen ve anjiyotensindönüştürücü enzim (ACE) gene polimorfizmleri ile AF arasındaki ilişkininaraştırılmasıdır.YÖNTEM VE GEREÇLER: Çalışmaya katılan 423 kişiden, yaş ve cinsiyetuyumlu 150 AF hastası (yaş ortalaması: 68 ± 9.9 yıl, %44' ü kadın), ritm problemiolmayan ancak diğer kardiyovasküler hastalıkları olan 100 hasta (yaş ortalaması: 65±12.1 yıl, %37' si kadın) ve tamamen sağlıklı 100 hasta (yaş ortalaması: 68.0 ± 10.3yıl, %42' i kadın) rastgele seçildi. Tüm hastaların kardiyovasküler risk faktörleri veekokardiyografik incelemeleri dahil laboratuvar parametreleri değerlendirildi. ACEinsersiyon/delesyon (I/D), anjiyotensinojen M235T, A-20C, G-6A polimorfizleriPCR yöntemi ile çalışıldı.BULGULAR: AF'li hastalardaki anjiyotensinojen M235T T allel frekansı AF' siolmayan hastalardan anlamlı olarak yüksekti (p= 0.005).
Özet (Çeviri)
PURPOSE: Atrial fibrillation (AF) is the most commonly observed arrhythmia inclinical practice. The aim of the study was to investigate the association between AFand angiotensinogen and angiotensin converting enzyme (ACE) genepolymorphisms.MATERIAL AND METHOD: One hundred and fifty patients with AF (mean age:68±9.9 years, 44% female) and 100 patients with cardiovascular diseases, but nodocumented episode of AF (mean age: 65± 12.1 years, 37% female) and 100 healthysubjects (mean age: 68.0 ± 10.3 years, 42% female) were randomly selected. Recentlaboratory parameters and echocardiographic examinations of all patients werenoted. Polymerase chain reaction method was used to determine ACEinsertion/deletion (I/D), angiotensinogen M235T, A-20C, and G-6A polymorphisms.RESULTS: The frequencies of M235T polymorphism T allele was higher in AFpatients than non AF patients. Compared to healthy subjects and non AF patients, AFpatients had also significantly higher frequencies of M235T polymorphism TTgenotypes, G-6A G allele and GG genotype.