Vitamin d düzeyinin non-valvüler atriyal fibrilasyonla ilişkisi
The relationship of vitamin d level with non-valvular atrial fibrilation
- Tez No: 803265
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET MELEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kardiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Amaç: Vitamin D'nin kalsiyum metabolizmasını düzenlemesi dışında kardiyoprotektif etkileri de yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Atriyal Fibrilasyon (AF) patofizyolojisinde yer alan renin anjiotensin sisteminin ,hücre içi kalsiyum birikiminin ve inflamtuar olayların Vitamin D tarafından da regüle edildiğini gösteren çalışmalar, Vitamin D ile arasında ilişki olabileceğini düşündürmektedir. Biz çalışmamızda persistan AF si olan ve ritm bozukluğu olmayan sinüs ritmindeki hastalarda 25 OH Vitamin D düzeylerini karşılaştırdık. Metod: Çalışma kış mevsiminde yapıldı. Vitamin D düzeyini etkileyebilecek hastalıkları olan ve Vitamin D tedavisi alan hastalar,atriyal fibrilasyonun en sık nedeni olan kalp yetersizliği ve kapak hastalığı olan hastalar çalışmaya alınmadı.Çalışmaya persistan AFsi bulunan 50-70 yaş arası 102 hasta alındı.Kontrol grubuna Af si olmayan 50-70 yaş arası 100 hasta alındı.Tüm hastalara transtorasik ekokardiyografi uygulandı.Rutin tetkikler dışında 25 OH Vitamin D ve parathormon (PTH) düzeylerine bakıldı. Bulgular:Temel özellikler açısından yapılan değerlendirmede,iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı.Temel biyokimyasal parametreler açısından AF si olan gruptaki hastaların ortalama PTH düzeyi, kontrol grubun ortalama PTH düzeyinden daha fazlaydı.Afsi olan gruptaki hastaların ortalama 25 OH Vitamin D düzeyi , kontrol grubun ortalama 25 OH Vitamin D düzeyine göre daha düşüktü. Olguların başlangıç transtorasik ekokardiyografik parmetreleri incelendiğinde ortalama sol atriyum çapı AF si olan hasta grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha büyüktü. Ortalama pulmoner arter basıncı AF si olan hasta grubunda, kontrol grubuna göre anlamlı derecede daha yüksekti.Ortalama sol ventrikül diyastol sonu ve sistol sonu çapı, sol ventrikül ejeksiyon fraksiyonu,interventriküler septum ve posterior duvar kalınlığı açısından her iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı farklılık saptanmadı. Sonuç olarak çalışmamızda non-valvüler AF ile Vitamin D eksikliği arasında anlamlı ilişki saptandı.
Özet (Çeviri)
Objective: In addition to the regulation of calcium metabolism, the cardioprotective effects of vitamin D have also been demonstrated in studies. Studies showing that the renin-angiotensin system, which is involved in the pathophysiology of Atrial Fibrillation (AF), intracellular calcium accumulation and inflammatory events are also regulated by Vitamin D suggests that there may be a relationship between Vitamin D and Vitamin D. In our study, we compared 25 OH Vitamin D levels in patients with persistent AF and sinus rhythm without arrhythmias. Method: The study was carried out in the winter season. Patients with diseases that may affect vitamin D levels and receiving vitamin D therapy, and patients with heart failure and valve disease, which are the most common causes of atrial fibrillation, were not included in the study. 102 patients aged 50-70 years with persistent AF were included in the study. 50-70 patients without AF were included in the control group. Transthoracic echocardiography was applied to all patients. Apart from routine tests, 25 OH Vitamin D and parathormone (PTH) levels were measured. Results: There was no statistically significant difference between the two groups in terms of basic characteristics. In terms of basic biochemical parameters, the mean PTH level of the patients in the AF group was higher than the mean PTH level of the control group. was lower than the mean 25 OH Vitamin D level of the group. When the initial transthoracic echocardiographic parameters of the cases were examined, the mean left atrial diameter was significantly larger in the patient group with AF compared to the control group. Mean pulmonary artery pressure was significantly higher in the patient group with AF compared to the control group. There was no statistically significant difference between the two groups in terms of mean left ventricular end-diastolic and end-systolic diameter, left ventricular ejection fraction, interventricular septum and posterior wall thickness. In conclusion, a significant relationship was found between non-valvular AF and Vitamin D deficiency in our study.