Sağ ventrikül sistolik fonksiyonlarının değerlendirilmesinde yeni bir ekokardiyografik metod
A novel echocardiographic method for assessment of right ventricular function
- Tez No: 260408
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ENBİYA AKSAKAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, Cardiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Sağ ventrikül (RV) fonksiyonlarının değerlendirilmesinde ekokardiyografi, radyonüklid teknikler, kalp kateterizasyonu ve manyetik rezonans görüntüleme yöntemleri kullanılmaktadır. Ancak ekokardiyografi non-invaziv, kolay ulaşılabilir, tekrarlanabilir ve ucuz olması nedeni ile sık kullanılan bir yöntemdir.Biz bu çalışmamızda doku Doppler tekniği ile elde edilen triküspit anuler seviye velositesinin, RV çıkış yolu akım velositesine oranının (ORA) ve RV serbest duvar sistolik velositesinin, RV çıkış yolu akım velositesine oranının (ORS) RV sistolik fonksiyonlarınının değerlendirilmesindeki yeri diğer ekokardiyografik yöntemlerle karşılaştırarak araştırıldı. Çalışmaya RV hacim yüklenmesi olan 24 hasta (grup 1), RV basınç yüklenmesi olan 19 hasta (grup 2) ve kontrol grubu olarak da 19 sağlıklı kişi (grup 3) alındı.Her üç grubun demografik özellikleri benzerdi. Elde ettiğimiz velosite oranları diğer RV sistolik fonksiyon belirteçleri [triküspit anuler plan sistolik yer değiştirme (TAPSY), RV ejeksiyon fraksiyonu (RVEF), RV alan değişimi (RVAD) ve miyokard performans indeksi (MPİ)] ile karşılaştırıldı. Grup 1 ile grup 2 karşılaştırıldığında TAPSY ve RVAD arasında istatistiksel olarak anlamlı fark bulundu (p0.05). Tüm bu belirteçler ile ORA ve ORS arasında korelasyon tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
For the assessment of right ventricular (RV) functions, echocardiography, radionuclide techniques, cardiac catheterization and magnetic resonance imaging are all used. However, echocardiography is used more frequently because of its being non-invasive, easy to reach and cheap.In our study, we investigated the place of the ratio of tricuspid annular level and RV free wall systolic velocity to RV outflow tract velocity (RA and RF, respectively) in the evaluation of RV systolic functions by comparing them with the other echocardiographic methods. We included 24 patients with volume overload of RV (group 1), 19 patients with pressure overload of RV (group 2) and 19 healthy control subjects (group 3) in this study.All groups had similar demographic properties. The ratio of velocities that we have obtained was compared with the markers of systolic functions of RV [RV area change (RVAC), tricuspid annular plane systolic excursion (TAPSE), RV ejection fraction and myocardial performance index (MPI)]. There was a significant difference between group 1 compared with group 2 in terms of TAPSE and RVAC (p0.05). No correlation was observed between all of those parameters with the RA and RF.