Çok kesitli BT ile süperior mezenterik arterdeki aterosklerotik değişikliklerin değerlendirilmesi
Evaluation OF SMA Atherosclerotic Changes Using MDCT
- Tez No: 260425
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUŞTURAY KARÇAALTINCABA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Ateroskleroz sistemik bir hastalık olup, lezyonların yerleşim yerlerine göre farklı klinik tabloların ortaya çıkması ile sonuçlanmaktadır. Bu çalışmada ÇKBT ile yapılan abdominal incelemelerde SMA'daki aterosklerotik plaklar saptanarak, bu plakların yapısı ve lokalizasyonu değerlendirilmiştir. SMA aterosklerozu ile ilişkili olabilecek risk faktörleri (DM,HT,hiperlipidemi) araştırılmıştır. Yapmış olduğumuz retrospektif çalışmada, klinimiz'da 2006-2009 tarihleri arasında yapılan 15000 abdominal BT tetkiki çekilen hastadan, SMA'da aterosklerotik plak saptanan, yaşları 49 ile 87 arasında değişen (ortalanca 72) toplam 129 erişkin hastanın bilgileri incelenmiştir. Olguların 64 `ü erkek ve 65' i kadındı. SMA'da ateroskleroz görülme sıklığı incelenen popülasyonda %0.86 olarak belirlendi. Toplam 129 hastanın sadece 102'sinin dosya ve laboratuar bilgilerine ulaşılabildi.Hastaların %73. 5 `inde HT, %49'ünde DM ve %44. 1 `inde KAH saptandı. SMA'da saptanan plakların %55. 8'i kalsifik , %27, 7'si karışık ve %20'si yumuşak tipte idi. Yerleşim itibarıyla plakların çoğu proksimal ve orta kesimde yerleşim göstermiştir. Tüm hastalarda aortta aterosklerotik değişiklikler saptandı. Eşlik eden diğer arterlerin tutulum sıklığı da araştırıldı ve en sık renal arter aterosklerozu görüldü. Toplam 62 (%49. 2) hastada bilateral renal arter aterosklerozu saptanırken, 30 hasta (%15. 6 ) ünilateral olarak sağ renal arterde ve %7. 8 hastada sol renal arterde kalsifik plaklar izlenmiştir. 54 hastada (% 41.8) çölyak trunkusta ve 16 hastada (% 12.4) splenik arterde aterosklerotik plaklar saptandı. İncelenen arterler arasında en az aterosklerotik tutulum İMA'da (35 hasta, %27.1) saptandı. ÇKBTincelemesi, SMA lezyonlarının morfolojisini ve plak yapısını görüntüleyen, invazif olmayan bir yöntemdir.
Özet (Çeviri)
Atherosclerosis is a systemic disease presenting with different clinical manifestations according to its location. In this study we investigated the atherosclerotic plaques of the SMA in patients examined by abdominal MDCT and evaluated their nature and distribution. We investigated the possible risk factors of SMA atherosclerosis (HT, DM, and CAD). We retrospectively evaluated the abdominal CT scans of 15000 patients admitted to our clinic between 2006 -2009. A total 129 adult patient with SMA plaques with ages ranging between 49 and 78 (Mean age 72) were found. 64 of the cases were males and 65 were females. The incidence of SMA atherosclerosis in this population was 0.86 %.The patient records were available in 102 patients out of 129 patients. Hypertension, DM and CAD were present in 73,5%, 49% and 44 % of the patients, respectively. Most of SMA plaques were calcific (55.8%), followed by mixed (28.7%) and soft plaques (20%). Most of these plaques were located at the proximal and the middle part of SMA. All of the patients had atherosclerosis of the aorta.The coincidence of atherosclerosis of other visceral arteries was also investigated. The renal arteries were the most affected; 62 (49.2 %) of the patients had bilateral renal artery plaques (51 calcific and 11 mixed) and 30 have unilateral calcific palques (15.6 % right, 7.8 % left) . Celiac trunk atherosclerosis was seen in 54 patients (41.8%) and splenic artery atherosclerosis was detected in 16 patients (12.4%). IMA was the least affected artery and 35 patients had IMA plaques (27.1%).Contrast enhanced MDCT is a noninvasive techniques for determining the morphology and composition of SMA plaques.