İntrauterin büyüme kısıtlılığı olan ve olmayan preterm gebeliklerde nöral hasar belirteçlerinin Doppler bulguları ve neonatal komplikasyonlar ile ilişkisi
Relationship of neural injury markers with Doppler findings and neonatal complications in preterm pregnancies with and without intrauterine growth restriction
  1. Tez No: 260454
  2. Yazar: MELİH VELİPAŞAOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZGÜR DEREN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
İntrauterin büyüme kısıtlılığı (Intrauterine Growth Restriction 9 IUGR) toplumda sıkgörülen ve önemli derecede yenidoğan morbidite ve mortalitesine yol açan birdurumdur. Bu durumun önlenmesi veya tedavisi tam olarak mümkün olmadığındanyol açacağı komplikasyonların önceden öngörülebilmesi önemlidir. Bu amaçlaçalışmamızda yenidoğan komplikasyonları ile maternal ve umbilikal kandadeğerlendirilen dört tane nöral hasar belirtecinin ilişkisini inceledik. Çalışılanbelirteçlerden s100b düzeylerinin IUGR olan gebeliklerde maternal ve umbilikalarteriyel kanda daha yüksek olduğu, umbilikal arter pulsatilite indeksi ile umbilikalvenöz s100b arasında anlamlı pozitif korelasyon olduğu ve yine umbilikal venözs100b düzeylerinin neonatal mortalite, nekrozitan enterokolit (NEK) ve entübasyongerekliliği ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Umbilikal venöz nöron spesifik enolaz(NSE) değerleri ile umbilikal arter diastol sonu akım, pulsatilite ve rezistans indeksive duktus venozus rezistans indeksi ile, umbilikal arter NSE düzeyleri ile umbilikalarter tepe sistolik akım, diastol sonu akım ve rezistans indeksi arasında anlamlı ilişkitespit edilmiştir. Yine umbilikal venöz NSE düzeyleri ile neonatal mortalite, NEK veentübasyon ihtiyacı arasında ilişki olduğu gösterilmiştir. Diğer bir nöral hasarbelirteci olan alfa feto proteinin (AFP) umbilikal venöz kandaki değerlerinin ortaserebral arter pulsatilite indeksi ile, maternal venöz düzeylerinin duktus venozuspulsatilite ve rezistans indeksi ile ilişkili olduğu tespit edildi. Glial fibriler asidikprotein (GFAp) düzeylerinin IUGR olan gebeliklerde daha yüksek olduğu tespitedildi. Neonatal komplikasyonlar ile ilişkili umbilikal venöz s100b ve NSE düzeyleriberaber değerlendirildiğinde eğer ikisi de normal ise neonatal mortalite ve NEKgelişimi için %100, entübasyon ihtiyacı için ise %92,8 negatif prediktif değer eldeedilmiştir. Yapılacak olan daha geniş çalışmalar ile bu ilişkilerin daha güçlü birşekilde kurulması sağlanabilir.
Özet (Çeviri)
Intrauterine growth restriction (IUGR) is a common problem which related withconsiderable neonatal morbidity and mortality. Because the prevention and treatmentof this condition is not completely possible, predicting the complications isimportant. In our study we assessed the relationship of four neural injury markers inmaternal and umbilical blood with neonatal complications. Of these markers, s100bwas higher in maternal and umbilical arterial blood in pregnancies complicated withIUGR. There was also correlation between umbilical venous s100b and umbilicalartery pulsatility index. Umbilical venous s100b was higher in pregnancies latercomplicated with mortality, necrotizing enterocolitis (NEC) and endotrachealentubation. There was significant correlation between umbilical venous neuronspecific enolase (NSE) and umbilical arter end diastolic volume, pulsatility andresistance indices and ductus venosus resistance index. Umbilical arterial NSE wascorrelated with umbilical artery peak systolic volume, end diastolic volume andresistance index. Umbilical venous NSE was higher in pregnancies later complicatedwith mortality, necrotizing enterocolitis and endotracheal entubation. Umbilicalvenous alpha9feto protein (AFP) was correlated with middle cerebral arterypulsatility index and maternal venous AFP was correlated with ductus venosuspulsatility and resistance indices. Glial fibrillary asidic protein (GFAp) was higher inpregnancies complicated with IUGR. If umbilical venous s100b and NSE were bothnormal, we had a negative predictive value (NPV) of 100% for neonatal mortalityand NEC and 92,8% NPV for endotracheal entubation requirement. Strongerrelationships can be demonstrated with larger series.