Obez çocuklarda metabolik sendrom sıklığı ve kan N-terminal pro-beyin natriüretik peptit düzeyinin obezite ve metabolik sendromla ilişkisi
The frequency of metabolic syndrome in obese children and blood N-terminal pro-brain natriuretic peptide levels associated with obesity and metabolic syndrome
  1. Tez No: 260477
  2. Yazar: FATİH BATTAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BAHRİ ERMİŞ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Obezite ve metabolik sendromun son zamanlarda çocuk ve ergenlerde arttığı bildirilmektedir. Birçok metabolik anormalliğin eşlik ettiği metabolik sendrom, kardiyovasküler hastalıklara ve hatta ölüme neden olabilmektedir. Natriüretik peptidlerin, obez erişkinlerde, hipertansiyon gelişiminde rol aldığı düşünülmektedir. Çocuklarda NT-ProBNP obezite ilişkisi tam olarak bilinmemektedir. NT-ProBNP düzeyleri ile çocukluk çağı obezitesinde görülen insülin direnci, hipertansiyon ve hiperlipidemi gibi metabolik sendrom kompenentlerinin birbirleriyle olan ilişkisi araştırılması gereken bir durumdur.Çalışmamızda, çocukluk çağı obezitesinde metabolik sendrom sıklığı ve kan NT-ProBNP düzeyi ile obezite ve metabolik sendrom parametreleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmaya katılmayı kabul eden 10?16 yaş arası 68 obez ve 35 normal kilolu çocuğun serum NT-ProBNP seviyeleri birbirleriyle karşılaştırıldığında aralarında istatiksel anlamlı fark bulunmadı. Gruplar arasında antropometrik ölçümler, insülin, HOMA-IR, trigliserit, LDL, HDL değerleri arasında anlamlı fark saptandı. Vücut kitle indeksi ile sistolik ve diyastolik kan basıncı pozitif korelasyon tespit edildi. Obez çocuklarda sağlıklı çocuklara göre erken diyastolik dolum hızında istatiksel anlamlı azalma, ventrikül deserelasyon zamanında uzama (EDZ), erken diyastolik dolum hızı/geç diyastolik dolum hızı ortalamasında (E/A) azalma saptanmıştır. Metabolik sendrom sıklığı IDF kriterlerine göre obez çocuklarda %29,3 bulunmuştur.Sonuç olarak; kardiyovasküler risk faktörleri ve obezitenin ilişkili olduğu, çocuklarda kan NT-ProBNP düzeyleri ile obezite ve metabolik sendromun anlamlı ilişkisinin olmadığı, ancak obez çocuklarda ekokardiyografik olarak sistolik fonksiyon bozukluğu olmadan diyastolik disfonksiyonun erken evresine ait değişikliklerin başladığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Obesity and metabolic syndrome in children and adolescents has increased recently been reported. With many metabolic abnormalities that the metabolic syndrome, cardiovascular disease and even death may result. Natriuretic peptides, obesity in adults, is thought to play a role in the development of hypertension. Relationship between NT-proBNP obesity in children is not known exactly and further studies are necessary to investigate if there is a relationship between NT-ProBNP levels with childhood obesity and metabolic syndrome componets such as insulin resistance, hypertension and hyperlipidemia.In our study, prevalence of metabolic syndrome in childhood obesity, and blood NT-proBNP levels and the relationship between obesity and metabolic syndrome parameters were studied. Between 10-16 years who agreed to participate in the study of 68 obese and 35 normal weight children serum NT-proBNP levels were compared with each other and we found no statistically significant difference. Between groups in anthropometric measurements, insulin and HOMA-IR, triglycerides, LDL and HDL levels showed no significant difference. Body mass index, systolic and diastolic blood pressure were positively correlated. Obese children than healthy children statistically significant decrease in early diastolic filling rate, prolonged ventricular decelaration time (EDT), early diastolic filling velocity / late diastolic filling velocity averages (E / A) were decreased in. According to the IDF criteria for metabolic syndrome prevalence was 29.3% in obese children.In conclusion, cardiovascular risk factors and obesity are associated, and the relationship between blood NT-ProBNP levels and obesity were not statistically significant on the other hand in obese children we suggested changes in early stage of diastolic dysfunction without echocardiographic systolic dysfunction occurs.