Obez kişilerde ve sağlıklı kontrollerde kan ADMA, adiponektin, çinko ve bakır düzeylerinin araştırılması
Investigation of ADMA, adiponectin, zinc and copper levels in blood of obese subjects and healthy controls
- Tez No: 281508
- Danışmanlar: PROF. DR. İDRİS MEHMETOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışma 18-70 yaşları arasında 70 (Erkek: 15, Kadın: 55) obez ile 18-70 yaşları arasında 50 (Erkek: 11, Kadın: 39) kontrol vakası üzerinde gerçekleştirildi. Obez kişilerin obezite dışında bilinen hiçbir klinik şikayeti ve bulgusu (Diabetes Mellitus, Hipertansiyon vs.) olmamasına dikkat edildi. Obezite kriteri olarak vücut kitle indeksi (VKİ) kullanıldı. Obez kişilerde VKİ değeri 35 kg/m2' den büyük, sağlıklı kontrollerde VKİ değeri 25 kg/m2' den küçüktü.Gruplardan alınan kan örneklerinde ADMA (asimetrik dimetil arjinin), adiponektin (AN), bakır ve çinko düzeyleri ölçüldü.
Özet (Çeviri)
This study was performed on 70 (22M, 55F) obese people aged 18-70 years and 50 (11M, 39F) control subjects aged 18-70 years. There was no complaints and symptoms of the obese people other than obesity. Body mass index (BMI) was used as an obesity criteria. BMI of the obese subjects was more than 35 kg/m2 and that of healty controls was less than 25 kg/m2.Asymmetric dimethylarginine (ADMA), adiponectin (AN), copper and zinc levels of blood samples of the subjects were measured.