İş tatmini ile stres düzeyleri ilişkisi: Ankara Gölbaşı Hasvak Devlet Hastanesi ve Kalecik Devlet Hastaneleri örneği
The relationship between job satisfaction and stres levels: A sample of Gölbaşı Hasvak and Kalecik State Hospitals
  1. Tez No: 260606
  2. Yazar: TUĞBA ARIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖMER R.ÖNDER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırma Ankara Gölbaşı Hasvak ile Kalecik Devlet Hastanelerinde görev yapan hastane personelinin iş tatmini ve stres düzeyleri arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırma kapsamına hastanede çalışan tüm personel dahil edilmiştir. Toplamda 276 personele anket uygulanmıştır. Evrenin % 86'sına ulaşılmıştır. Veriler anket yöntemiyle yüz yüze görüşme tekniğiyle elde edilmiştir. Uygulama Eylül 2009 tarihlerinde yapılmıştır. İş tatminini belirleyebilmek için Minnesota İş Tatmin Ölçeği, stres düzeyini belirlemek için Richardson-Mayerson Stres Kaynağı Ölçeği kullanılmıştır. Veriler, bilgisayar ortamında SPSS paket programına aktarılmış ve analizler bu programda yapılmıştır. Bu araştırmada, verilerin değerlendirilmesinde, araştırma grubunu tanımlamaya yönelik bulgularda, sayı ve yüzde kullanılmıştır. Çalışanların iş tatmini ve stres düzeyini belirlemeye yönelik bulgularda, Mann Whitney U Testi, Kurskal Wallis- testi uygulanmıştır. İş tatmini ve stres düzeyi arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla Korelâsyon uygulanmıştır.Araştırmadan elde edilen bulgulara göre; öğrenim düzeyi, ek gelir sahibi olma durumu, uğraşılan meslek, çalışılan birim, çalışılan birimden memnun olma durumu, haftalık çalışma süresi, meslek memnuniyeti, yapılan iş ile alınan öğrenimin ilişkisi, aile bireylerinde kronik hastalık bulunup bulunmaması iş tatminini etkilemektedir. Diğer değişkenler ile iş tatmini arasında önemli fark bulunmamıştır. İçsel tatmin alt boyutu yönünden meslek grupları incelendiğinde, en yüksek puan ortalamasına sahip grubun hekimler olduğu belirlenmiştir. İçsel ve dışsal tatmin puanları arttıkça, genel iş tatmin düzeyinde de artış gözlenmiştir.Yapılan bu çalışmada toplam çalışma yılı ve aynı hastanede çalışma yılı arttıkça, stres düzeyinde düşüş gözlenmiştir. Personelin çalışılan birimden memnun olması stres düzeyini etkilemektedir. Stres düzeyi ile iş tatmini arasında negatif korelâsyon bulunmuştur. Stres ve alt boyutlarına ilişkin puanlar arttıkça, genel iş tatmini ve alt boyutları puanlarının düştüğü, genel stres düzeyi puanlarının arttığı gözlenmiştir.Hastane personeline ?Stres, Stresin Belirtileri ve Stresle Başa Çıkma? yöntemleri konusunda hizmet içi eğitim programları düzenlenebilir ve iş tatminini olumsuz etkileyen faktörlerin iyileştirilmesi için gerekli önlemlerin alınması önerilebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine the relationship between job satisfaction and stress levels of hospital personnel who work at Ankara Gölbaşı Hasvak and Kalecik State hospitals. All the personnel who work at hospitals were included in the scope of the study. The questionairre was applied to 276 people in total and 86% of the universe was accessed. The data was obtained by means of the interview and questionairre techniques. In order to be able to determine the job satisfaction, Minnesota Job Satisfaciton Scale was used and to determine the stress level Richardson-Mayerson Stress Source Scale was used The application was carried out within the month of September in 2009. The data was transferred to SPSS packet programme via computer and the analysis was done on this programme. In this study, figures and percentages were used in the evaluation of the data and the findings on the description of the study group. Mann Whitney U Test, Kruskal Wallis-Test were applied on the findings in the determination of employees' job satisfaction and stress level. Correlation was applied on to determinate the relationship between job satisfaction and stres levels..According to the findings obtained from the study; education level, the state of owning additional income, profession, the unit where one works, the state of being pleased with the unit one works at, the duration of work a week, job satisfaction, the relation between the job and the education receieved, whether family members have choronic illness or not all influence job satisfaction. Other variables with a significant relationship between job satisfaction was not found. Professional groups in terms of intrinsic satisfaction subscale was examined, the highest average score of the group of physicians has been identified. Internal and external satisfaction scores increase, the increase in overall job satisfaction levels were observed.In this study, as the total employment period and the years of employment at the same hospital increase, a decrease was observed in the stress level. Personnel's satisfaction of the unit where they work affects the stress level. A negative correlation was found between stress level and job satisfaction. It has been observed that stress and subscale scores related to higher overall job satisfaction dimensions and lower scores have fallen, overall scores increased the stres level.It is recommended that "Stress, Stress Symptoms of Stress and Coping Methods? in-service training programs can be edited for the hospital staff and the necessary precautions should be taken to improve the factors negativly affecting the job satisfaction of the staff.