İntrauterin hepatik ve portal venöz sistemin renkli doppler ultrasonografi ile değerlendirilmesi
Colour doppler ultrasonographic evaluation of the intrauterine hepatic and portal venous system
  1. Tez No: 260641
  2. Yazar: MEHMET AKİF SARICA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REŞAT KERVANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Radyoloji ve Nükleer Tıp, Obstetrics and Gynecology, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamızın amacı 18?37. haftalardaki normal gebelerde Umblikal, Uterin ve fetal Orta Serebral Arterler (OSA) ile Umblikal Ven (UV), Duktus Venozus (DV), Vena Kava İnferior (VKİ) Doppler indeks değerlerinin terme kadar olan değişimini saptayarak kendi popülâsyonumuz için normal değerleri oluşturmaktır.Tüm gebelik boyunca ve doğumda, maternal ya da fetal herhangi bir komplikasyon yada patolojinin izlenmediği 66'sı 18?24, 53'ü 25?30 ve 44'ü 31?37 haftalık olmak üzere toplam 163 normal gebede bir kez, rutin obstetrik ultrasonografı incelemesini takiben, umblikal, uterin ve fetal OSA ile UV, DV, VKİ Doppler incelemeleri gerçekleştirildi. Doppler indeksleri olarak arterler ve VKİ için Sistol/Diastol (S/D), DV için preload indeksi, UV için ortalama hız değerleri hesaplandı. Tüm renkli Doppler ultrasonografi (RDUS) incelemeler, Siemens Acuson Antares RDUS chazında tek uygulayıcı tarafından gerçekleştirildi. İncelemeler sırasında CH4-1 MHz konveks prob kullanıldı.Gebeliğin ilerleyen haftaları ile birlikte S/D doppler indeks değerlerinde azalma tespit edildi. DV preload indeksinde gebelik haftaları ilerledikçe düşüş meydana geldi, UV ortalama hız değerlerinde anlamlı değişiklik saptanmadı. Sonuçlar istatiksel olarak değerlendirildi.Sonuç olarak obstetrik RDUS incelemelerinde arteryel ölçümlere ek olarak venöz vasküler yapıların da incelenmesi gerekir. Bu yapıların incelenmesi Fetal İntra Uterin Gelişme Geriliği (İUGG), hipoksi gibi durumlarda erken tanıda önemli olabilir.
Özet (Çeviri)
We aimed to determine the changes, varieties, differences of the Doppler index values of the umblical, uterine and fetal middle cerebral artery (MCA) and umblical vein (UV), ductus venosus (DV), inferior caval vein (ICV) of the normal pregnancies among the 18-37 th weeks and the term to determine the normal values of our population.Umblical, uterine and fetal MCA with UV, DV, ICV Doppler examinations were performed following the routine obstetric ultrasonographic evaluation once throughout the pregnancy and at the delivery of 163 normal pregnants with no maternal or fetal complications at 18-24 (66 patient), 25-30 (53 patients) and 31-37 weeks (44 patients). The rate of Systole/Diastole (S/D) for the arteries and the ICV, preload index for the DV, mean velocity for the UV were used as the Doppler indexes. All colour Doppler ultrasonographic examinations were performed by only one operator by using the Siemens Acuson Antares machine and the CH4-1 MHz convex probe.During the following weeks of the pregnancy, S/D Doppler index and DV preload index were found out to be decreased. No significant changes were found out for the UV mean velocity. Results were statistically evaluated.As a result, venous structures in addition to the arterial parameters should be evaluated during the obstetric colour Doppler ultrasonographic examination. The evaluation of these structures can be importantly for the early diagnosis of the conditions such as intrauterine growth retardation and hypoxia.