Futbolda yorgunluğun bilişsel ve yürütücü işlevlere etkisi
The fatigue on cognitive executive functions in football
  1. Tez No: 939830
  2. Yazar: BORAN GÜLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ONUR CERRAH
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu araştırmanın amacı, Sensiball VR antrenman metodundaki Çoklu Nesne Tarama, Omuz Tarama, Bilişsel Engelleme ve Bellekli Çoklu Nesne Tarama senaryolarının, yorgunluk protokolü sonrası ve dinlenik durumdaki performans farklarını incelemektir. Araştırmaya Eskişehir'de amatör olarak futbol oynayan 20 sporcu katılmıştır (boy: 178,5±5,38 cm; kilo: 71,3±7,07 kg; yaş: 20,6±2,62 yıl). Katılımcılar, ilk olarak dinlenik durumda dört farklı VR senaryosunu tamamlamış, ardından Jumping Jack, Squat Jump ve High Knee Raise egzersizlerinden oluşan yorgunluk protokolü uygulanarak aynı senaryolar tekrar edilmiştir. Her senaryo arasında 1 dakikalık yorgunluk uygulaması yapılmış, kalp atım hızı polar göğüs bandı ile takip edilmiştir. Adaptasyon süreciyle birlikte her katılımcı sanal gerçeklik metodunu üç kez deneyimlemiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the comparison of cognitive and physical fatigue, which emerge through fatigue protocols, with the baseline performance of scenarios in the Sensiball VR training method, including Multi-Object Tracking, Shoulder Scan, Cognitive Inhibition, and Memory-based Multi-Object Tracking. The study involved 20 amateur licensed football players from Eskişehir, with descriptive statistics of height 178.5±5.38 cm, weight 71.3±7.07 kg, and age 20.6±2.62 years. Participants first completed the 4 scenarios determined in the Sensiball VR training method in a rested condition. Then, a fatigue protocol consisting of 3 exercises (Jumping Jack, Squat Jump, High Knee Raise) was applied, and the same 4 scenarios were repeated. The fatigue protocol was applied with 1-minute rest between each scenario, and heart rate was monitored using a Polar chest strap. Additionally, all participants performed an adaptation session before the start of the study. With the adaptation session included, participants applied the Sensiball VR training method a total of 3 times.