İnflamatuvar barsak hastalığında baktericidal permeabilite artırıcı protein gen polimorfizmi ve ülseratif kolit ile crohn hastalığı alt tipleriyle ilişkisi
Association between bactericidal permeability increasing protein gene polymorphism and inflammatory bowel disease, ulcerative colitis and crohn's disease's subphenotypes
  1. Tez No: 260693
  2. Yazar: GÜRAY CAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA ÖVER HAMZAOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
İnflamatuvar Barsak Hastalığı (İBH), ince ve kalınbarsağın çeşitli bölge ve katmanlarını tutabilen, etiyopatogenezi henüz tam olarak açıklığa kavuşturulamamış, kronik inflamatuvar bir hastalık grubudur. Birçok çevresel ve genetik faktörün hastalığın oluşumunda rol aldığı bilinmektedir. Son zamanlarda, doğal bağışıklık sisteminin İBH etiyolojisinde merkezi bir konumda yeraldığı düşüncesi giderek artmaktadır. Patojen mikroorganizmaların tanınmasında rol alan proteinlerin İBH ile ilişkileri gösterilmesinden sonra, doğal bağışıklık sisteminin bir parçası olarak, gram negatif bakterilerin (GNB) tanınıp nötralize edilmesinde önemli rolü olan bakterisidal permeabilite artırıcı protein (BPI) gen polimorfizminin, İBH ile ilişkili olabileceği düşünülmektedir. Bu çalışmada, İBH ve subfenotipleri ile lipopolisakkarid sinyal yolağı üzerinde bulunan BPI gen polimorfizmi (BPI Lys216Glu) arasındaki ilişkinin araştırılması planlanmaktadır. Farklı merkezlerdeki İBH polikliniklerinde takip edilmekte olan hastalardan kan örnekleri ve hastalıkla ilgili klinik bilgileri toplandı. Kontrol grubu, sağlıklı gönüllülerden oluşturuldu. Çalışmaya 224 Crohn Hastalığı (CH) ve 304 Ülseratif Kolit (ÜK) olmak üzere 528 İBH hastası ve 339 sağlıklı kontrol dahil edildi. BPI Lys216Glu polimorfizmi, kontrol grubuyla karşılaştırıldığında hem CH hem de ÜK'de anlamlı derecede ilişkili olduğu bulundu (p=0,0001). GG genotipi CH'da steroid kullananlar ile steroid bağımlılarında anlamlı olarak düşük saptanmıştır (sırasıyla, p=0,0127, OR:0,80 %95 CI:0,68- 0,94; p=0,0286, OR:0,75 %95 CI:0,66- 0,86). Hastalığın tutulum yerleri ve davranış paterni açısından BPI polimorfizmi ile herhangi bir ilişki gösterilemedi.
Özet (Çeviri)
Inflammatory bowel disease (IBD) is a chronic inflammatory disease with unknown etiology, that affect the small and large bowel at different levels and layers. It is known that a lot of environmental and genetic factors have a role in developing the disease. Lately, it is increasingly considered that innate immune system may have a central position in the pathogenesis of the disease. As a part of the innate immune system, BPI has an important role in the recognition and neutralization of gram negative bacteria (GNB). Proteins having a role in recognition of pathogen microorganisms, are belived to be associated with IBD pathogenesis. The aim of our study is to investigate the involvement of bactericidal permeability increasing protein (BPI) gene polymorphism (BPI Lys216Glu) in a large group of Turkish IBD patients . A total of 528 IBD patients (224 Crohn?s Disease and 304 Ulcerative Colitis), and 339 healty controls were included to the study. After statistical analyses, BPI Lys216Glu polymorphism was found to be associated with both Crohn?s Disease and Ulcerative Colitis (p=0,0001). GG genotype was found significantly lower in patients using steroid and having steroid dependence (respectively, p=0,0127, OR:0,80 %95 CI:0,68- 0,94; p=0,0286, OR:0,75 %95 CI:0,66- 0,86). Otherwise, we could not find an association between subphenotypes of IBD.