İnflamatuar barsak hastalıklarında aktif ve remisyon dönemlerinde bakteriyel permeabilite artırıcı protein (BPI) düzeyinin araştırılması
Investigation of the level of bacterial permeability increasing protein (BPI) at active and remission phases of inflammatory bowel diseases
- Tez No: 409401
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN AKIN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Gastroenteroloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
İnnat immun sistem inflamatuar barsak hastalıklarının patogenezinde anahtar bir rol oynamaktadır. Bakterisidal permeabilite artırıcı protein (BPI) de Gram (-) bakterilerin tanınmasında ve innat immun sisteme sunulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Bu çalışmanın amacı Gram (-) bakterilere karşı bir savunma mekanizması olan ve endotoksinleri inaktive eden, nötrofiller tarafından üretilen bakterisidal permeabilite artırıcı proteinin (BPI) kolonik mukozal düzeylerinin aktif ve remisyon dönemlerinde ölçülmesidir. Çalışmaya 17 ülseratif kolit hastası klinik, endoskopik ve patolojik olarak aktif ve remisyon dönemlerinde ve 17 de sağlıklı kontrol hastası dahil edilmiştir. BPI mukozal düzeyleri istatistiksel olarak sağlıklı kontrollerle karşılaştırıldığında hem aktif hem de remisyon dönemlerinde ülseratif kolit hastalarında anlamlı olarak artmış bulunmuştur. Ayrıca remisyon dönemi ile karşılaştırıldığında aktif dönemdeki hastalarda da BPI proteinin mukozal düzeyinin arttığı izlenmiştir. Yüksek BPI düzeylerinin Gram (-) bakteriler ve bakteri ürünlerine karşı mukozal yanıtları uyardığı düşünülmektedir.Çalışmamızda ortaya çıkan bulgular daha önceki benzer çalışmaları desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Increasing evidence suggests that innate immune system may have a key role in the pathogenesis of the inflammatory bowel disease (IBD). Bactericidal/permeability increasing protein (BPI) has an important role in the recognition and neutralization of gram-negative bacteria by host innate immune system. The aim of this study is to measure colonic mucosal levels of the neutrophil product bactericidal/permeability-increasing protein (BPI), which kills gram-negative bacteria in addition to inactivating endotoxin; at active and remission phases. We studied the mucosal BPI levels in Ulcerative colitis patientpopulation. A total of 17 ulcerative colitis (UC) at active and remission phase, besides 17 healthy controls were included in this study.The BPI mucosal levels were found to be statistically highercompared to healthy control group in ulcerative colitis patientsat active and remission phases. Also the BPI levels at active phase were higher than the remission group. Such localization may induce mucosal responses to gram-negative bacteria and theirproducts.Our findings were similar as the studies about BPI and inflamatory bowel disease, done before.