Bir tıp fakültesi hastanesi afet planının içeriği ile uygulanma durumunun değerlendirilmesi
Review of the contents and implementation of the disaster plan of a university hospital
- Tez No: 260698
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA N. İLHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Sağlık kurumlarının en önemli özelliği kesintisiz ve ulaşılabilir hizmet sunmasıdır. Dolayısı ile sağlık kurumları, çalışan ve hasta güvenliği açısından emniyetli bir ortam sağlamak, kesintisiz bakım ve tedavi hizmeti vermek ve afet sonrasında da gelebilecek yeni hastalar için hazırlıklı olmak için gerekli planlama ve kaynağı sağlamak ile yükümlüdür.Bu çalışma ile bir Tıp Fakültesi Hastanesi tarafından hazırlanmış olan Hastane Afet Planı, içeriği ve uygulanma durumu açısından değerlendirilmiştir. Değerlendirme sırasında kullanılmak üzere Hastane Afet Planını Değerlendirme Formu hazırlanmıştır. Form Planlama Değerlendirmesi ve Uygulama Değerlendirmesi olmak üzere iki bölümden oluşmaktadır.Değerlendirme sonucunda Hastane Afet Planının, bir afet planında bulunması gereken temel unsurları içerdiği belirlenmiştir. Ancak bu çalışma kapsamında planlama ve planın uygulamaya alınmasına yönelik yapılan değerlendirmelerde planın henüz kurumun yapısına uygun olarak detaylandırılmadığı ve yeterince uygulamaya alınmadığı belirlenmiştir.Oluşturulan tüm afet planları gerçekçi, uygulanabilir, güncel olmalı, herkes tarafından bilinmeli ve periyodik olarak tatbikatlar ile test edilmelidir, en önemlisi tüm afet planları birbiri ile entegre olmalıdır.Kurumların kendi hazırlamış olduğu afet planları tek başına yeterli değildir. Çünkü afet halinde yardım alınması ya da gönderilmesine yönelik, diğer kurum ve kuruluşlarla iletişim sağlanması gerekmektedir.Hastane afet planlarının, ulusal afet planının bir parçası olarak diğer kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleri ile eşgüdüm içinde uygulamaya alınması, afet durumunda kayıp ve zararları en aza indirecektir.
Özet (Çeviri)
The most important characteristic of a healthcare organization is to provide a continuous and accessible service. Therefore, healthcare organizations are required to provide a safe environment for their staff and patients, to ensure a continuity of care, and to plan the required resources in case of a disaster.By means of this study, Hospital Disaster Plan prepared by a university hospital has been reviewed with regard to its content and implementation standing. An Evaluation Form for Hospital Disaster Plan has been prepared in order to be used during the review. The Form consists of two parts; one of which is ?Planning Evaluation? while the other one is ?Implementation Score?.In conclusion of the evaluation, it is determined that Hospital Disaster Plan is of basic factors that must be available in a disaster plan. However, it is seen that the plan has not been detailed yet in compliance with the organization's structure in the evaluation executed in line with planning and implementation of plan within the scope of this study and has not been put into practice as much as required.All disaster plans established must be realistic, applicable, updated, known by everybody and tested periodically by trials, most importantly all disaster plans must be integrated with each other.Disaster plans that institutions prepare by themselves are not sufficient individually. Because relevant communications must be ensured with other institutions and organizations in line with receiving and sending aid in case of a disaster.Putting hospital disaster plans into practice in coordination with other institutions, organizations and non-governmental organizations as a part of national disaster plan will minimize loss and damages due to the disaster.