6-Fenil(4-Metilfenil)-3(2H)Piridazinon-2-propiyonamid türevlerinin sentezi ve antimikrobiyal aktivitelerinin araştırılması
Synthesis of 6-phenyl(4-methylphenyl)-3(2H)-pyridazinon-2-propionamide derivatives and investigation of antimicrobial activity
  1. Tez No: 260697
  2. Yazar: MERAL ŞİRİN ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHTAP GÖKÇE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Sunulan çalışmada bir seri 6-fenil/4-metilfenil)-3(2H)-piridazinon-2-propiyonamit sentezlenmiştir. Yeni piridazinon türevlerinin yapısı IR, 1H-NMR ve elementel analiz verileri ile ispatlanmıştır. Sentezlenen bileşiklerin antimikrobiyal aktivitesi Escherichia coli (ATCC 25922/isole suş), Pseudomonas aeroginosa (ATCC 10145/ isole suş), Proteus mirabilis (ATCC 7002/ isole suş), Klepsiella pneumoniae (RSKK 574/ isole suş Acinetobacer baumannii (RSKK 02026/ isole suş), Staphylococcus aureus (ATCC 25923/ isole suş), Enterococcus faecalis (ATCC 29212/ isole suş) ve Bacillus subtilis (ATCC 6633/ isole suş), Candida albicans (ATCC 10231) ve Candida krusei (ATCC 6258) üzerinde araştırılmıştır.Sentezlenen bileşiklerin hepsi Pseudomons aeruginosa(Gram negatif bakteri), Acinobacter baumannii(Gram negatif bakteri) ve Staphylococcus aureus (Gram pozitif bakteri) üzerinde dikkat çekici aktiviteler göstermişlerdir. Geri kalan IVa ve IVb türevleri referans bileşiklerle kıyaslandıklarında Gram pozitif ve Gram negatif bakteriler üzerinde zayıf aktiviteler göstermişlerdir. Buna rağmen 6-fenil-3(2H)-piridazinon-2-il-propiyonamit IVa türevlerinin 6-metilfenil-3(2H)-piridazinon-2-il-propiyonamit IVb türevlerinden daha iyi antibakteriyel aktivite gösterdikleri söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In present study a series of 6-phenyl/(4-methylphenyl)-3(2H)-pyridazinon-2-propionamide were synthesized. The structures of these new pyridazinone derivatives were confirmed by their IR, 1H-NMR spectra and elementary analysis. Antimicrobial activities of the synthesized compounds were investigated against Escherichia coli (ATCC 25922/isolated strain), Pseudomonas aeroginosa (ATCC 10145/ isolated strain), Proteus mirabilis (ATCC 7002/ isolated strain), Klepsiella pneumoniae (RSKK 574/ isolated strain), Acinetobacer baumannii (RSKK 02026/ isolated strain), Staphylococcus aureus (ATCC 25923/ isolated strain), Enterococcus faecalis (ATCC 29212/ isolated strain) ve Bacillus subtilis (ATCC 6633/ isolated strain), Candida albicans (ATCC 10231) and Candida krusei (ATCC 6258).All of the synthesized compounds exhibited significant activity against Pseudomons aeruginosa(Gram negative bacteria), Acinobacter baumannii(Gram negative bacteria) and Staphylococcus aureus (Gram positive bacteria). The rest of the IVa and IVb derivatives showed weak activity towards Gram positive and Gram negative bacteria when compared to reference compounds. However, one that can say, 6-phenyl -3(2H)-pyridazinon-2-yl-propanamid IVa derivatives have been shown better antibacterial activity than 6-methylphenyl-3(2H)-pyridazinon-2-yl-propanamid IVb derivatives.