Ağrılı kozmetik uygulamalrda kullanılmak üzere lokal anestezik madde içeren mikroemülsiyon formülasyonu geliştirilmesi
A new local anesthetic microemulsion formulation for cosmetic painful application
- Tez No: 260702
- Danışmanlar: DOÇ. DR. FİGEN TIRNAKSIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kozmetoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmamızda amacımız lidokain hidroklorürü model ilaç olarak kullanarak lokal anesteziklerin deriden hızla penetrasyonunu sağlayacak lesitin temelli su/yağ tipinde bir mikroemülsiyon taşıyıcı sistem geliştirmektir. Mikroemülsiyon formülasyonlarında sürfaktan olarak lesitin, kosürfaktan olarak etanol, yağ fazı olarak Miglyol ve zeytinyağı, su fazı olarak ise distile su kullanılmıştır. Mikroemülsiyon alanları, sabit lesitin/etanol oranları kullanılarak üçgen faz diyagramları ile ortaya konulmuştur. Etkin madde su fazına eklenmiştir. Mikroemülsiyonların damlacık boyutu ve viskoziteleri ölçülmüştür. Lidokain hidroklorür salımı in-vitro olarak Franz difüzyon hücrelerinde diyaliz membran kullanarak incelenmiştir. Mikroemülsiyonların in vivo etkinliği ticari preparatlar Betacaine ve EMLA ile karşılaştırmalı olarak farelerde kuyruk çekme testi ile değerlendirilmiştir.Penetrasyon çalışmaları ve in vivo deneyler, yağ fazı olarak sadece Miglyol kullanılan ve Km 1/1 ve Km 1/2 oranında hazırlanan mikroemülsiyonlardan lidokain hidroklorürün permeasyonunun, yağ fazı olarak Miglyol ile zeytinyağının kombine edildiği ve Km 1/1 oranında hazırlanan mikroemülsiyona göre çok daha fazla olduğunu göstermiştir. Damlacık büyüklüğü 9.25 ve 5.58 nm olan mikroemülsiyonlar ticari müstahzar Betacaine jelle karşılaştırıldığında çok hızlı topikal analjezik etki gösterirken, benzer yapıya sahip olmasına rağmen yağ fazında zeytinyağı bulunması ile farklılık oluşturan ve damlacık boyutu 140.4 nm olan mikroemülsiyon ve EMLA krem kuyruk çekme testinde analjezik etki oluşturmamıştır. Mikroemülsiyonlar Newtonian akış özelliği göstermiş ve zeytinyağı içermeyenler oda sıcaklığında 6 ay stabil kalmıştır.Sonuç olarak yeni geliştirilen mikroemülsiyon formülasyon lidokain hidroklorürün permeasyonunu önemli şekilde artırmakta ve ticari ürünlere göre çok daha hızlı topikal analjezik etki oluşturmaktadır.Anahtar Kelimeler : Mikroemülsiyon; Topikal anestezi; Miglyol; Lesitin;Kuyruk çekme testi; lidokain; analjezi
Özet (Çeviri)
A new lecithin based water in oil microemulsion system possessing a potentially improved skin bioavailability of local anesthetics were designed using lidocaine hydrochloride as a model drug. An egg lecithin, ethanol, Miglyol, olive oil and water were selected as a surfactant, cosurfactant, oil and aqueous phase, respectively.Pseudo ternary phase diagrams were constructed at fixed surfactant/cosurfactant ratios for microemulsion formation. The drug was added the inner aqueous phase of system. Particle size, the viscosity and flow diagram of microemulsions were determined. In-vitro permeation of lidocaine hydrochloride through dialysis membrane was studied using Franz diffusion cell. Moreover, the in-vivo efficacy of microemulsions developed and commercial products (EMLA and Betacaine Gel) containing lidocaine hydrochloride were investigated and compared in mice using radiant tail-flick test.Penetration studies and in vivo experiments showed that the permeation ability of of lidocaine hydrochloride was significantly improved by microemulsion composed Miglyol alone rather than combination of Miglyol and olive oil as oil phase. While microemulsions in a droplet sizes of 9.25 and 5.58 nm produced rapid topical analgesic effects in comparison to commercial product (Betacaine), microemulsion in a droplet size of 140.4 nm containing olive oil and EMLA did not elicit any effects in mice. Microemulsions exhibited a Newtonian behavior were almost stable at room temperature for at least six months.In conclusion, the permeating ability of lidocaine hydrochloride was significantly increased from the new microemulsion formulations and thus, they produce fast pain relief in comparison to gel type commercial product.Key words : Microemulsions; Topical anesthesia; Miglyol; Lecithin;tail-flick test; Lidocaine