Meme kanserli olgularda BRCA1 ve BRCA2 genlerindeki duplikasyon ve delesyonların MLPA tekniği ile incelenmesi
Investigating duplications and deletions in BRCA1 and BRCA2 genes in Breast Cancer patiens with MLPA Technique
- Tez No: 260747
- Danışmanlar: DOÇ. DR. M. HAMZA MÜSLÜMANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Genetik, Genetics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmamızda, İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesi Genel Cerrahi Anabilim Dalı ve ESOGÜ Onkoloji Bölümünde , meme kanseri tanısı almış 32 hastanın kan örnekleri ve kontrol grubu olarak meme kanseri açısından sağlıklı 4 bireyin kan örnekleri kullanılarak , hastaların BRCA1 ve BRCA2 genlerindeki delesyon ve duplikasyonlar MRC Holland MLPA P002(lot 0409) , P087(lot 0609) ve P045(lot 0508) prob karışımları kullanılarak MLPA yöntemi ile incelenmiştir.Bir hastada , BRCA1 geninin intron 13 bölgesinde olası bir duplikasyon saptanmıştır , bulunan intron 13 duplikasyonu, intron içindeki splice dizilerine etki edebilir buda hatalı protein sentezine neden olabilir. Splice mekanizmasındaki bozukluk sonucu oluşan hatalı protein kanser gelişiminde etkili olabilr. BRCA2 geninde ise , aynı aileye mensup anne ve kızda ekson 27 delesyonu saptanmıştır. BRCA2 ekson 27, rekombinaz bir protein olan RAD51 `le etkileşimden sorumlu olan bir amino asid domaini kodlar. Bu iki protein birbirleriyle etkileşim halinde olarak DNA çift dal kırıklarının homolog rekombinasyonla tamirinden sorumludur. Ekson 27 deki delesyon hatalı protein sentezlenmesine neden olabilir buda iki protein arasındaki etkileşimi bozabilir. Bu durum kanser gelişim mekanizmasını tetikleyebilir.Çalışmamız sporadik ve kalıtsal meme kanserlerinde, BRCA1 VE BRCA2 genlerindeki delesyon ve duplikasyonların, hastalık gelişimine etkileri gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In our study,deletions and duplications BRCA1, BRCA2 investigated with MLPA in 32 breast cancer diagnosed patients. As a control group 4 healthy individuals used. Breast cancer patients diagnosed in Istanbul University Medical School Surgery Department and ESOGU Oncology Department. Duplications and deletions in BRCA1 and BRCA2 genes investigated with using probe mixes MRC Holland MLPA P002 (lot 0409) , P087 lot(0609) and P045 (lot 0508) .A possible BRCA1 intron 13 duplication was detected one of our sporadic breast cancer patients. In BRCA2 , in daughter and mother in same family exon 27 deletion detected. Intron 13 duplication in BRCA1 thought to be effect splice regulatory sequences and may result a aberrant protein synthesis and this may cause cancer progression. BRCA2 exon 27 encodes a amino acid domain that interacts RAD51 recombinase protein that plays a role in DNA double strand break repair. BRCA2 exon 27 deletion may disturp BRCA2-RAD51 interactions. This can trigger cancer progression mechanism. Our study showed that importance of duplications and deletions BRCA1/BRCA2 in sporadic and hereditary breast cancer progression.