Türk A klasmanı basketbol hakemlerinin vücut kompozisyon değerleri ve reaksiyon zamanlarının incelenmesi
The analization of A level turkish basketball referees'body composition and reaction time value
- Tez No: 260751
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRE EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu çalışmada, Türkiye Basketbol Liglerinde görev alan basketbol hakemlerinin bazı fiziksel ve fizyolojik özelliklerinin tespit edilmesi amacıyla 2008-2009 sezonunda liglerde görev alan A klasman basketbol hakeminin vücut kompozisyon değerleri ve Reaksiyon Zamanı değerleri incelenmiştir. Çalışmaya yaş ortalamaları 33,28 yıl, boy ortalamaları 183,40cm ve ağırlık ortalamaları 84,46kg olan 35 faal A klasman erkek basketbol hakemi sezon içi eğitim çalışması esnasında gönüllü olarak katılmıştır. Deneklerin boy ölçümlerinde 1 mm'ye duyarlı Martin tipi antropometre, vücut ağırlıklarının ve vücut kompozisyonunun belirlenmesinde biyoimpedans cihazı Tanita (BC-400) kullanıldı. Hakemlerin görsel, işitsel ve görsel-işitsel eş zamanlı reaksiyon zamanı ölçümleri New Test reaksiyon cihazı ile ölçüldü. Elde edilen verilerin tanımlayıcı istatistikleri SPSS 15,0 programının ilgili fonksiyonları kullanılarak değerlendirildi. Vücut kompozisyonu ölçümleri sonucunda hakemlerin büyük çoğunluğunun fazla kilolu ve yüksek vücut yağına sahip oldukları tespit edildi.
Özet (Çeviri)
In this study, I examined A ?Level Basketball Referees? body composition and reaction time values for the purpose of revealing their physical and physiological features who serve in Turkish Basketball League in 2008-2009 season. In my study, 35 active basketball referees participated voluntarily with the average age of 33.28, average length of 183,40cm and average weight of 84.46 kg. To measure the height of participants a sensitive of 1 mm Martin type anthropometer and to measure the body weight and body composition bio-impedance device was used. Referees? visual, auditory and visual-auditory simultaneous reaction time measurements were done trought New Test reaction device. Using relevant functions of SPSS 15,0 program was used to obtain descriptive data statistics. At the end of the measurements of the referees? body composition it was concluded that most of the referees were over weight and had high body fat.