Spor sponsorluğu yapan firmaların tercih sebepleri üzerine nitel bir araştırma
A quality research on the preference criteria of sort sponsorship companies
  1. Tez No: 260752
  2. Yazar: ÇAĞLAR IRAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A.FAİK İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Sponsorluk, işletmelere çeşitli olaylar ve etkinlikleri destekleyerek hedef kitleleriyle bir araya gelme, sıcak bir atmosfer yaratma olanağı sunmaktadır. Marka farkındalığı yaratma ve kamuoyu gözünde olumlu bir imaj oluşturmada oldukça yararlıdır. Bu nedenle birçok işletme sponsorluk etkinliklerine iletişim bütçelerinden daha fazla pay ayırmaya, üzerinde daha fazla durmaya başlamıştır.Sponsorluk çok etkin bir pazarlama tekniğidir. Amacı, kurumu ya da ürünü tanıtarak imaj oluşturmak, güçlendirmek, dolaylı olarak satın alma tercihlerini etkilemektir.Spor sponsorluğu, sponsorluk türleri arasında en geniş yeri alan sponsorluk türüdür. Spor sponsorluğu çok geniş kitlelere hitap edebilmesi nedeniyle, özellikle ürünlerini ve hizmetlerini kısa zamanda bu kitlelere tanıtmak isteyen firmalarca yapılmaktadır. Bunun nedeni ise sporun tüm sosyal kesimlere hitap edebilmesi ve bütün dünyada anlaşılan, aynı dili konuşan bir sponsorluk alanı olmasıdır.Yapılan bu çalışmada, spor sponsorluğu yapan firma/kurumların bu kavramı artık yabancı olmadıkları, kurum içinde sponsorluk faaliyetlerini takip eden birimlere ve personele yer verdikleri veya sponsorluk faaliyetlerini şirketler adına takip eden aracı kuruluşlar ile bağlantıda oldukları gözlemlenmiştir. Sponsorluk ile ilgilenen kuruluşların bünyelerinde bu işle ilgili uzman yöneticilere yer vermeleri yararlı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Sponsorship, provides the companies to meet their audience with various events. It helps for trademark awarenes and a content frame in front of public. Because of the causes above many companies have started to allocate more budget for sponsorship. Also the companies have started to work on it more serious.Sponsorship is a very effective marketing technique which aims to present the company or its product to create a frame. And also it affects the indirect preferences of consumers purchasing behavior. Sponsorship can be used to create a frame, to make some disposal or to achieve the goals for the companies. Consequently sponsorship is communication tool aiming commercial outcomes.Sport sponsorship can reach to crowd of people in a very short period of time. So the companies which aims to effect to a large amount of customer in a short period of time prefers sport sponsorship.In this research, expectations, preferences are investigated for the selected companies practising sport sponsorship.