Melıa azedarach L. bitkisinin farmakognozi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of Melia azedarach L. from the view point of pharmacognosy
  1. Tez No: 260778
  2. Yazar: ELİF GÜNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKAY ERDOĞAN ORHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Melia azedarach L. (Meliaceae), anavatanı Hindistan ve Çin olan ve ülkemizde de kültüre alınan bir bitki türüdür. Bitki özellikle güçlü insektisit aktivitesi nedeniyle popülerlik kazanmış olup, yakında ticari bir biyopestisit olmaya adaydır. Ancak, ülkemizde yetişen M. azedarach bitkisi üzerinde günümüze kadar herhangi bir biyoaktivite ve fitokimyasal çalışma yapılmamıştır. Bu nedenle, tez konusu olarak M. azedarach bitkisi seçilmiş olup, meyva ve yapraklı dal kısımlarından hazırlanan değişik polaritedeki ekstrelerin asetilkolinesteraz, bütirilkolinesteraz ve tirozinaz enzim inhibitör aktiviteleri, 2,2-difenil-1-pikrilhidrazil radikal süpürücü aktivite, demir iyonu-şelasyon etki ve demir indirgeme antioksidan gücü yöntemleri ile antioksidan aktivitesi ve yanı sıra mikrodilüsyon yöntemi ile antibakteriyel ve antifungal aktiviteleri tayin edilmiş, toplam fenol ve toplam flavonoit miktarları spektrofotometrik olarak hesaplanmış ve meyva sabit yağı ile yaprak hekzan ekstresinin yağ asiti bileşimleri gaz kromatografisi-kütle spektrumu ile aydınlatılmıştır. Bitkinin bütirilkolinesteraz ile tirozinaz enzim inhibisyonu, bahsedilen yöntemlerle antioksidan aktivitesi ile meyva sabit yağının yağ asiti bileşimi ayrıntılı olarak ilk defa bu tezde tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Melia azedarach L. (Meliaceae) is a plant species whose native lands are India and China and also cultivated in our country. The plant has gained a popularity due to its strong insecticidal activity and is candidate to become a commercial biopesticide soon. However, no bioactivity and phytochemical study has been performed on M. azedarach growing in our country up to date. Therefore, M. azedarach has been selected as the topic of this thesis and acetylcholinesterase, butyrylcholinesterase and tyrosinase enzyme inhibitory, antioxidant activity by 2,2-diphenyl-1-picrylhydrazyl radical scavenging activity, iron ion-chelation effect, and ferric ion-reducing antioxidant power methods as well as antibacterial and antifungal activity by microdilution method of the various polarity extracts prepared from the fruits and leafy branches were established. Besides, total phenol and flavonoid contents of the extracts were calculated spectrophotometrically and fatty acid compositions of the fruit fixed oil and leaf hexane extract were elucidated using gas chromatography-mass spectrometry. In this thesis, butyrylcholinesterase and tyrosinase enzyme inhibition, antioxidant activity by the afore-mentioned methods as well as detailed fatty acid composition of the fruit fixed oil have been established for the first time.