Juglans regia L.' nin fitoterapideki önemi
The Importance of Juglans regia L. in phytotherapy
  1. Tez No: 260781
  2. Yazar: EBRU ERDEM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Juglans regia L. son zamanlarda özelikle hiperkolesterolemi hastalarında yaygın olarak kullanılmaya başlanmış, geçmişten günümüze halk arasında çok çeşitli hastalıkların tedavisinde birçok kısmı (yaprak, meyva, perikarp, kök gibi) kullanılmış bir bitkidir.Yapılan araştırmalar antioksidan, antidiyabetik, antihiperkolesterolemik, antifungal, antibakteriyel, sedatif özellikleri gösterdiğine yönelik sonuçlar vermiştir. Özellikle polifenoller ve yuglon içeren bitkinin bunlarla ilgili yapılmış deneyleri derlenmiş ve bu çalışmaya yansıtılmıştır.Ayrıca bu çalışmada doğrudan toplanan materyaller ve piyasadan alınan örnekler üzerinde farmakope analizleri yapılmıştır, elektronik ortamda satışa sunulan bir takım ürünlerin etiketlenmesi ve drogla ilgili açıklamaları üzerine yorumlarda bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Juglans regia L. is a plant, which has been used widely among hipercholesterolemic patients recently, and different parts of it have been used for wide range of diseases in folk medicine from the past to the present.Several studies expressed its antioxidant, antidiabetic, antihipercholesterolemic, antifungal, antibacterial and sedative effects. In particular, related studies on the plant containing polyphenolics and yuglon were reviewed and reflected in this study.Besides, pharmacopeial studies were established on the materials that were collected from nature and bought from market. Some comments on the products offered for sale on internet for their labelling and usage informations were also discussed.