Papatya olarak satılan bitkiler üzerinde fitoterapötik çalışmalar
Phytotherapheautic studies on sales herbals as known as chamomile
- Tez No: 260831
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN ÜSTÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Eczacılık ve Farmakoloji, Botany, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fitoterapi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Türkiye'de halk arasında Matricaria, Anthemis, Tripleurospermum ve Chrysanthemum türleri papatya olarak bilinmektedir.Chamomillae romanae flos ve Matriacariae flos'dan hazırlanan ekstraktlar; dermatitte, alerjik isilikte, hemoroit, dismonere, oral mukoza hastalıklarında, gastrointestinal şikâyetlerde kullanılmaktadır. Ayrıca drogdan elde edilen uçucu yağın ağız ve diş eti hastalıklarında, sindirim sistemi rahatsızlıklarında ve kozmetolojide kullanımı mevcuttur.Halk arasında da kolit, konvülsiyon, diyare, gut, hazımsızlık, uykusuzluk, bel ağrısı, siyatik ve diş ağrılarına karşı ayrıca sedatif olarak kullanılmaktadır.Bu çalışmada papatya olarak adlandırılan M. chamomilla ve A. nobilis türlerinin botanik ve kimyasal özellikleri, biyolojik aktivite ve kullanılışları ile ilgili bilgiler derlenmiştir.Bütün numunelerde; mikroskobik incelemeler yapılmış, kurutmada kayıp % 3.802-7.905 arasında, kül miktar tayini %5.831-7.571 arasında, kırılan drog miktarları % 0.661-9.391 arasında bulunmuş olup sonuçlar Avrupa Farmakopesi 6.0 (2008)' e uygundur. Uçucu yağ miktarları % 0.0012-0.0030 arasında olup uçucu yağ miktarlarının ve yapılan İTK'larında uçucu yağ bileşimlerinin Avrupa Farmakopesi 6.0(2008)'e uygun olmadığı; drogların elde edildiği bitkilerin tayini sonucunda da Avrupa Farmakopesi 6.0(2008)'de drog olarak kabul edilen M. chamomilla ve A. nobilis olmadıkları belirlenmiş olması nedeniyle numunelerin Avrupa Farmakopesi 6.0(2008)' uygun olmadığı tesbit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In Turkey, Matricaria, Anthemis, Tripleurospermum and Chrysanthemum species are known chamomile by public.Chamomillae romanae flos and Matriacariae flos extracts are used for dermatitis, allergy, hemorrhoids, dismonerea, oral mucositis and gastrointestinal diseases. Also, chamomile essential oil derived from Matriacariae flos is used in cosmetology and against oral mucositis, gingivitis and gastrointestinal diseases. Chamomile is used against colic, convulsion, diarrhoea, gout, insomnia, lumbago, sciatic, indigestion, toothache and as a sedative in folk medicine.In this study, botanical and chemical characteristics; biological activities and usage of chamomile were gathered together.Macroscopic, microscopic studies, thin-layer chromatography analysis were conducted at the all. Loss on drying % 3.802 ? 7.905, total ash % 5.831 ? 7.571, broken drug % 0.661-9.391, essential oil % 0.0012-0.0030 were found. The results of loss on driying, total ash, broken drug and microscopic analysis fit in European Pharmacopoeia 6.0 (2008), but the results of macroscobic and TLC analysis did not fit in European Pharmacopoeia 6.0(2008).