Multiple skleroz'da odyo ? vestibüler bulguların değerlendirilmesi
Audio vestibuler evaluation in Multiple skleroz patients
  1. Tez No: 260832
  2. Yazar: NEDİM UĞUR KAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ÖZBİLEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada Mc-Donalds tanı kriterlerine göre kesin Multiple Skleroz tanısı almış hastalarda saf ses odyometresi ve akustik refleks testlerini kullanarak odyolojik, VNG alt testlerini kullanarak vestibüler tutuluma ait klinik ve videonistagmografik özelliklerin incelenmesi ve klinik - subklinik vestibüler tutulumda VNG' nin tanısal değerinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmaya 28 hasta ve 29 sağlıklı kişi kabul edilmiştir. Hastalar Gazi Üniversite' si Tıp Fakültesi Kulak Burun Boğaz AD Odyoloji BD değerlendirilmişlerdir. Saf ses odyometresi(hava ve kemik),akustik refleks değerlendirmesi, VEP değerlendirmesi, sakkad testi, trecking testi, optokinetik testi, Dix- Hallpike, pozisyonel test, gaze test ve kalorik testi içeren VNG değerlendirmesi hem hasta, hemde kontrol grubuna yapılmıştır.Hasta grubunda herhangi bir patolojinin varlığını gösteren VNG bulgusu %85 (n=24), kontrol grubunda ise %10. 3 (n=3) oranında saptanmıştır ve iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. (p=0,00 ?? =0,05)Santral patolojinin varlığını gösteren VNGpatolojisi hasta grubunda % 78.5(n=22), kontrol grubunda %10.7 (n=3) oranında saptanmıştır ve iki grup arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır. (p=0,00 ?? =0,05)Periferik patoloji varlığını gösteren VNG patolojisi hasta grubu ile kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı fark saptanmıştır.Vestibüler semptoma eşlik eden otolojik, otonomik, serebellar semptomu olanlarda olamayanlara göre sadece otolojik semptomu olanlarda istatistiksel olarak farklıydı (p=0,02 ?? =0,05).VNG' de bozuk olan test adedi ile yaş, ilk atak yaşı, hastalık süresi ve toplam atak sayısı arasında anlamlı korelasyon saptanmazken, VNG' de bozuk olan test adedi ile EDSS puanı arasında istatistiksel olarak bir ilişki olduğu saptanmıştır ( p=0,03 ?? =0,05 ).Trecking testinde, frekans arttıkça bozulmanında artmakta olduğu, pozisyonel testte otuma pozisyonuna geliş ile beraber gözlenen nistagmusta belirgin yükselme olduğu da MS için yeni bilgilerdendir.Sonuç olarak çalışmamız; MS hastalarında vestibüler sistem ile ilgili bilgi edinilmek istendiğinde, VNG kuvvetle önerilir.
Özet (Çeviri)
In this study according to Mc Donalds? diagnostic criteria, in patients with the final Multiple Sclerosis diagnosis, it is aimed at examining the audiological characteristics by using pure tone audiometry and acoustic reflex tests and the clinical and videonistagmographic characteristics pertaining to vestibular involvement by using VNG sub-tests and researching the VNG diagnostic value in clinical and subclinical vestibular involvement.28 patients and 29 healthy people have been accepted for the study. The patients have been evaluated in Major Department of Ear, Nose, Throat and Audiology Department of Medical Faculty in Gazi University. The VNG evaluation containing pure tone audiometry (air and bone), acoustic reflex, VEP test, saccade test, tracking test, optokinetic test, Dix- Hallpike positional test, gaze test, and caloric test has been performed for both patients and the control group.In patients group the VNG finding showing the existence of pathology has been determined at the rate of 85% (n=24) and in control group at the rate of 10. 3% (n=3) and a significant statistical difference has been ascertained between the two groups. (p=0,00 ?? =0,05)In patients group the VNG pathology showing the existence of Central pathology has been determined at the rate of 78.5% (n=22) and in control group at the rate of 10.7% (n=3) and a significant statistical difference has been ascertained between the two groups. (p=0,00 ?? =0,05)A statistically significant difference has been determined between the VNG pathology patient group demonstrating the existence of peripheral pathology and the control group.Among the patients with otologic, autonomic, cerebellar symptoms that are associated with the vestibular symptom when compared with those who do not possess, there was a statistical difference only with the otolojic symptoms. (p=0,02 ?? =0,05).While no significant correlation was determined between the degenerated test number in the VNG and age, first attack age, period of disease, and total number of attacks, a statistically significant relation has been determined between the number of degenerated tests in the VNG and the EDSS score ( p=0,03 ?? =0,05 ).The fact that degeneration increased as the frequency increased in the tracking test and the evident increase in nystagmus observed while putting the patient into the seating position in the positional test are new facts for MS.As a result, our study firmly suggests that the use of VNG when obtaining information concerning the vestibular system is attempted in MS patients.