Radyofrekans radyasyonun tiroid bezi fonksiyonlarına etkisi
Effects of radiofrequency radiation on thyroid gland functions
- Tez No: 260854
- Danışmanlar: PROF. NESRİN SEYHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 152
Özet
Çalışmamızda morfometrik analizler, elektronmikroskobu ve immünhistokimyasal yöntemler kullanarak puls modülasyonlu RF alanların tiroid bezi üzerindeki yapısal ve fonksiyonel etkilerini incelemeyi amaçladık. İki aylık erkek Wistar Albino cinsi sıçanlar 900 MHz frekansında ve 0.424 mW/ cm² güç yoğunluğunda puls modülasyonlu RF radyasyona günde 20 dakika olmak üzere 21 gün boyunca maruz bırakıldılar. RF sinyalleri 217 Hz (puls genişliği 0.576 ms) frekansındaki kare dalgalarla modüle edildi. Radyasyon uygulamasına bağlı olarak bezde görülebilecek fonksiyonel ve yapısal değişiklikler folliküler ve koloidal alan, folliküllerin kolloid içerikleri ve follikül epitelyum yükseklikleri analiz edilerek belirlendi. Folliküler hücrelerdeki apoptotik aktivite ise kaspaz-9 ve kaspaz-3 immünreaktivitesi ile araştırıldı. Morfometrik analizler sonucunda puls modülasyonlu RF radyasyonun sıçanların tiroid bezinde tiroid hormonları salınımını inhibe ettiği ve hipotiroide yol açtığı gözlemlendi. Tiroid bezindeki yapısal ve fonksiyonel değişikliklerin yanı sıra tiroid follikül hücrelerinde RF radyasyon maruziyetine bağlı olarak kaspaz-3 ve kaspaz-9 aktivitelerinin arttığı gözlemlendi. Çalışma sonucunda elde ettiğimiz bulgular, puls modülasyonlu RF radyasyonun sıçanların tiroid bezinde yapısal ve fonksiyonel değişikliklere ve kaspaz bağımlı apoptozise yol açtığını göstermektedir.
Özet (Çeviri)
In the present study we aimed to investigate possible functional effects of modulated Radiofrequency fields on thyroid gland using light microscopy, electron microscopy and immunohistochemical methods. Two months old male Wistar rats were exposed to 900 MHz pulse modulated Radiofrequency Radiation at an average power density of 0.424 mW/ cm² 20 min/day for three weeks. The RF signals were pulse modulated by rectangular pulses with a repetition frequency of 217 Hz and a duty cycle of 1:8 (pulse width 0.576 ms). In order to indicate thyroid endocrine distruption and estimate the degree of the pathology of the gland we analyzed structural alterations in follicular and colloidal diameter and area, colloid content of the follicles and height of the follicular epithelium. We evaluated apoptosis by assessing the activations of two important iniator (caspase-9) and effector (caspase-3) caspases that are the markers of cells undergoing apoptosis. Morphometrical analyses revealed hypothyrophy of the gland in 900 MHz modulated RF exposure group. The revealed signs of morphometrical results indicated that thyroid hormone secretion is inhibited by modulated RF radiation. In addition to the observations of structural alterations in RF exposed group, we also observed increased caspase-3 and caspase-9 activation and formation of apoptotic bodies in thyroid cells of the rats that were exposed to modulated RF fields. The overall findings indicate that whole body exposure of modulated RF Fields may cause pathological changes in thyroid gland by altering the gland structure and enhancing caspase dependent pathways to apoptosis.