Farklı destek ve gövde boyutlarındaki kantilever köprülerde fonksiyonel streslerin sonlu elemanlar yöntemiyle analizi
Effects of different cantilever design and supports on stress distribution in cantilever fixed partial dentures: A finite element analysis
- Tez No: 260904
- Danışmanlar: PROF. DR. YAVUZ BURGAZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Kısaltılmış dental ark kavramı çerçevesinde, tek taraflı serbest sonlu dişsizliklerin tedavisinde, hareketli bölümlü protezlerin yerine sabit kantilever köprüler hastalar tarafından da tercih edilmektedir. Dental implantların kısmi diş eksikliklerinde yaygınlaşan kullanımı bu gibi durumlarda diş hekimleri için farklı destek alternatiflerini ortaya çıkarmaktadır. Çalışmada amaç, bu durumlarda farklı destek kombinasyonlarının kullanıldığı kantilever köprüleri birbirleri arasında değerlendirmektir.Bu değerlendirme için Abaqus SEA programı kullanılmıştır. Bu çalışmada bilgisayar ortamında 3 boyutlu bir alt çene modelinde, premolardan itibaren dişsiz sonlanan bölge oluşturulmuştur. Burada karşılaştırılan 3 üyeli kantilever köprülerde iki doğal diş desteği, iki implant desteği ile implant-doğal diş destek kombinasyonları ve premolar ile molar gövde morfolojileri kullanılmış, toplam 12 farklı durum oluşturularak değerlendirilmiştir.Analizlerden elde edilen bulguların değerlendirilmesi sonucunda gövde ve destek tipine bakılmaksızın stres yoğunlaşmalarının konnektörlerde özellikle de gövde ile destek diş arasındaki konektörde olduğu gözlenmiştir. Bununla beraber gövde büyüklüğünü arttırmanın destek yapılardaki stresi arttırdığı dikkati çekmiştir. Destekler açısından değerlendirme yapıldığında en düşük streslerin sırasıyla iki implant, implant-doğal diş ve iki diş desteğinin kullanıldığı durumlarda ortaya çıktığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the treatment of single-sided open-ended edentualism, fixed cantilever bridges within the shortened dental arch concept are preferred by patients instead of removable partial dentures. Wide spread use of dental implants has opened up new routes for dentists as alternatives for treating such conditions. The aim was to evaluate a number of cantilever bridges with various support combinations in these conditions.In this research Abaqus FEA program was used and 12 different combinations were evaluated with nonlinear finite element analysis by means of a computerized 3D mandible model. In the analysis of 3 element cantilever bridges, two natural teeth supports, two implant supports and natural tooth-implant combinations were used together with premolar and molar pontic morphologies.It was found that the mechanical stress build-up was concentrated on the connectors between the pontic and the abutment teeth irrespective of the type of the components. In addition, increasing the pontic size resulted in higher stress levels on the support sites. The level of stress increased from two implant, to implant-natural tooth, to two natural teeth supports respectively.