Farklı lokalizasyonlarda konumlandırılan mikro boşluğun implant çevresi oluk sıvısında İnterlökin-1 Beta Ve Tümör Nekrozis Faktör- Alfa seviyeleri üzerine etkisinin değerlendirilmesi
Effect of different localizations of microgap on alveolar crest on Interleukin-1 Beta and Tumor Necrosis Factor-Alpha Levels in peri-implant crevicular fluid
- Tez No: 260944
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YALIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Bu çalışmanın amacı kemik seviyesine göre farklı lokalizasyonlarda konumlandırılan mikro boşluğun implant çevresi oluk sıvısında İnterlökin-1 Beta (IL-1beta) ve Tümör Nekrozis Faktör-Alfa (TNF-alfa) seviyelerinin üzerine etkisinin değerlendirilmesidir.Alt-üst çene tam dişsizliğe sahip 10 birey çalışmamıza dahil edilmiş ve hastalara alt çenede mental foraminalar arasına gelen bölgeye 4 adet implant uygulaması yapılmıştır. Bu implantlar 4 farklı gruba ayrılmıştır: grup A: Pürüzlü/ düz yüzey birleşiminin kemik seviyesinde konumlandırıldığı standart implantlar, grup B: Parlak yüzeyin kemik seviyesinin 1 mm. altına yerleştirildiği standart implantlar, grup C: Pürüzlü/ düz yüzey birleşiminin kemik seviyesinde konumlandırıldığı estetik plus implantlar ve grup D: Parlak yüzeyin kemik içerisine yerleştirildiği estetik plus implantlar.Hastaların yükleme öncesinde, 3. Ay, 6.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to evaluate the effect of microgap on clinical and biochemical parameters around dental implants for 1 year.All patients received four implants: group A: Standard ITI implants, group B: 1 mm. subcrestal placement of the polished surface of group A implants, group C: Esthetic plus ITI implants, group D: subcrestal placement of the polished surface of group C implants.Clinical measurements and Peri Implant Crevicular Fluid (PICF) were collected immediately before loading and at 3th, 6th, 12th months after loading.No significant differences were found in Plaque Index, Gingival Index and Probing Depths between the groups throughout the study.