Segmental rezeksiyon yapılmış dişsiz mandibulada farklı lokalizasyonlarda yerleştirilen implantların stres dağılımına etkisinin üç boyutlu sonlu elemanlar stres analizi yöntemiyle değerlendirilmesi
Finite element analysis of stress distribution around implants with different positions on segmental resected mandible
- Tez No: 445439
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER SUAT YALUĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu çalışmanın amacı; segmental olarak rezeke edilmiş mandibulaya yerleştirilen üç adet implantın konumlarının, implantların çevresindeki kemikte oluşturdukları stres miktarları ve alanlarının, üzerine uygulanan protetik tasarıma gelen kuvvetler aracılığıyla 3 boyutlu sonlu elemanlar analizi yöntemiyle değerlendirmektir. Çalışmamızda sol mandibular 1. Molar bölgesi segmental olarak rezeke edilmiş dişsiz alt çeneye 2 tanesi kanin bölgesinde her modelde sabit konumda 3. İmplant ise farklı modellerde 3 farklı konumda olmak üzere modeller oluşturuldu. İmplantların üzerine locator® tutucuya sahip overdenture protezler sanal olarak oluşturuldu. Her bir modele rezeksiyon yapılmış bölgedeki 1. Molar dişin merkezinden 100 N vertikal ve 100 N oblik olmak üzere iki farklı kuvvet uygulandı ve üç boyutlu sonlu elemanlar analizi gerçekleştirildi. Çalışma sonucunda kortikal kemikte meydana gelen stresler, trabeküler kemikte meydana gelen streslerden yüksek bulundu. Vertikal yüklemede kortikal kemikte oluşan çekme stres değerleri her bir model için en yüksek değerler sırasıyla en posteriordaki implant çevresinde daha sonra sol kanin bölgesine yerleştirilen implant çevresinde ve en az sağ kanin bölgesine yerleştirilen implant çevresindeki kemikte görülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate occuring on the bone in three implant supported overdenture prostheses. The implants were inserted in three differet locations on the partially resected mandible. İn this study, the segmental resection was simulated on the left first molar region of the edontuolus mandible. Two of these implants were fixed on the canine region and the other one was placed on the first premolar, second premolar and first molar regions. Then, three models were generated due to the these implant locations. Locator attachments were used and 100 N vertical and oblique forces were applied on the central foss of the first molar region. It was concluded that stress distributions occured on cortical bone was higher than the trabecular bone. Tensile strength values on cortical bone arround implants under vertical loading was found highest when the the third implant was placed on first molar region, and lower when placed on left canine region and the least when implant was placed on right canine region.