Diyet ile alınan çinkonun metallothionein seviyesine etkisi
The effect of dietary zinc to metallothionein level
- Tez No: 260958
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERVİŞ ÖZÇELİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyofizik, Biophysics
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyofizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Çinko (Zn) organizma için temel bir elementtir. Yüzlerce enzimin ve çok sayıda proteinin temel yapısında bulunur. Bu sebeple Zn organizmaların gelişme ve büyümesinde, genetik mesajların taşınmasında kritik öneme sahiptir. Metallothionein (MT) ağır metallerin detoksifikasyonunda, oksidatif hasara karşı hücrenin korunmasında, membran stabilizasyonunda ve Zn ile Cu'ın homeostatik metabolizmasında önem taşımaktadır. Farklı izoformları bulunan MT, Zn'nun dokularda depolanması ve homeostazını sürdürmesinde önemli etkiye sahip olan bir proteindir. Hücresel MT'in dönüşüm hızı ve akümülasyonu, intrasellüler ortamdaki Zn ile ilişkilidir. Bu çalışmada, Zn'ya maruz bırakılan sıçanların dokularında biriken Zn konsantrasyonu ve buna bağlı olarak dokularında oluşan MT ve Zn-MT seviyeleri arasındaki ilişkinin araştırılması amaçlanmıştır.Çalışmamız biri kontrol, ikisi deney grubu (I ve II) olmak üzere yetişkin erkek Wistar-Albino sıçanlardan (n=24) oluşturulan gruplarda yürütüldü. Deney süresince bütün gruplar standart yem ile beslenirken içme suyu olarak kontrol gurubuna deiyonize su, I. ve II. gruplara içerisinde sırasıyla 100 mg/l ve 200 mg/l Zn bulunan su verildi. Deney süresi sonunda sıçanlardan alınan serum, karaciğer ve böbrek örneklerinde Zn konsantrasyonu atomik absorbsiyon spektrofotometresiyle, MT ve Zn-MT konsantrasyonları ELISA yöntemiyle ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Zinc (Zn) is the basic element for all organisms. Zinc is present in hundreds of enzymes and thousands of protein domains. So zinc is essential for growth and development organism, transporting of genetic messages. Metallothionein (MT) is important for detoxification of heavy metals, protection from oxidative stress agents, stabilization of membran, homeostatic mechanism of Cu and Zn. MT has an important role to storage and provide zinc homeostasis. MT level is related to intracellular Zn. We aimed to investigate the relation between accumulated Zn, MT and Zn-MT levels in rat tissues which are exposed to Zn.We seperated Wistar Albino rats in to three groups. One of them was control and the others are experimental (I and II). The controls drank distilated water but the experimental groups? drinks required 100 mg/l and 200 mg/l Zn respectively. At the end of the experiment we took tissue samples from rats.Zn concentrations measured with atomic absorbtion spectrometer, MT and Zn-MT measured by ELISA.