Deneysel tek taraflı kriptorşidizmli sıçanlarda testiküler mast hücreleri ve fibrozisin araştırılması
Deneysel tek tarafli kri̇ptorşi̇di̇zmli̇ siçanlarda testi̇küler mast hücreleri̇ ve fi̇brozi̇si̇n araştirilmasi
- Tez No: 559659
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YÜNCÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Tedavi edilmemiş inmemiş testislerde çeşitli komplikasyonların yanı sıra fibrozis de önemli bir sorundur. İnmemiş testiste bir yaşından sonra fibrozis önemli derecede artar. Fibrozisin artması bazal membran kalınlaşmasına ve germ hücre sayısında azalmaya sebep olmaktadır. Fibrozis, etkilenmiş testiste fonksiyonel parankimanın yerini almaktadır. Mast hücreleri fibrozis gelişiminde rol oynar ve germ hücre hasarıyla ilişkili olabilir. Bu çalışmada deneysel kriptorşidizmli sıçanlarda testiküler mast hücreleri ve fibrozis arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. Çalışmamızda 15-17 günlük tane erkek Sprague Dawley türü sıçan kontrol ve kriptorşid grupları olmak üzere 2 eşit gruba ayrıldı. Deney hayvanlarının kriptorşidizm modeli oluşturulduktan 15 gün sonra testisleri alındı. Alınan testis dokuları ışık mikroskobik ve elektron mikroskobik incelemelere ek olarak Anti Mast Cell Tryptase Antikoru kullanarak immünohistokimya yöntemi ile boyanarak mast hücre sayısı değerlendirildi. Çalışmamızda kriptorşidik testislerde insterstisyel alanda seminifer tübüllerin birbirinden uzaklaşması, germ hücrelerin bazal membrandan ayrılması, perivasküler fibrozis, ödem, konjesyon, hemoraji, interstisyel alanda ve peritübüler alanda fibrozisin artışı, seminifer tübül çaplarında ise azalma gözlemledik. Çalışmamızda mast hücre sayısı ile fibrozis arasında pozitif yönde bir korelasyon olduğunu tesbit ettik.
Özet (Çeviri)
In addition to various complications, fibrosis is an important problem in undescended testes. Fibrosis is significantly increased after one year of age in undescended testis. Due to the increase in fibrosis, it causes basal membrane thickening and decrease in germ cell number. Fibrosis replaces the functional parenchyma in the affected testis. Mast cells play a role in the development of fibrosis and may be associated with germ cell damage. In this study, we aimed to investigate the relationship between testicular mast cells and fibrosis in rats with experimental cryptorchidism. In our study, 10 male Sprague Dawley rats aged 15-17 days were divided into 2 equal groups as control and cryptorchid groups. The testes of the experimental animals were taken 15 days after the cryptorchidism model. In addition to light microscopic and electron microscopic examinations of the testicular tissues, mast cell number was also determined by immunohistochemistry method using anti mast cell tryptase antibody. In our study, we observed the distancing of the seminiferous tubules in the insteric region of the cryptorchidic testes, the separation of germ cells from the basement membrane, perivascular fibrosis, edema, congestion, hemorrhage, increased interstitial area and fibrosis in the peritubular area, and decreased seminiferous tubule diameters. In our study, we found a positive correlation between the number of mast cells and fibrosis.