Nozokomiyal ishallerde clostridium difficile sıklığının araştırılması
Investigation of the incidence of clostridium difficile in nosocomial diarrhea
  1. Tez No: 260998
  2. Yazar: ÖZER AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKHAN AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Clostridium difficile, Gram-pozitif, zorunlu anaerop, sporlu bir mikroorganizmadır. Ülkemizde ve hastanemizde nozokomiyal ishal ve bu ishallerde C. difficile sıklığı net olarak bilinmemektedir. Çalışmamızda, hastanemizdeki nozokomiyal ishallerde C. difficile sıklığının, bu etkenle gelişen infeksiyonların seyrinin, etkenin direnç durumunun, tanı ve tedavi yaklaşımlarının değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla, nozokomiyal ishal gelişen olgular prospektif olarak takip edilmiş, mikrobiyoloji laboratuarına gönderilen ishal örnekleri ve klinik olarak servislerdeki hastalardan alınan örnekler çalışmaya dahil edilmiştir. Örnekler kültür, kart test ve ELISA yöntemleriyle araştırılmış ve bakterinin direnç profili E-test yöntemi ile gösterilmiştir. Elde edilen veriler SPSS programı kullanılarak Ki-kare, Student-t testleriyle istatistiksel olarak değerlendirilmiştir. Çalışılan 100 hastadan, ELISA ile Toksin A/B pozitif olan 30 hasta (%30), risk faktörleri ile karşılaştırıldığında, proton pompa inhibitörlerinin kullanımı için istatistiksel olarak anlamlı olmasa bile, anlamlılığa yakın bir sonuç bulunmuştur (p=0,07).
Özet (Çeviri)
Clostridium difficile is Gram-positive, obligatory anaerobe, spore-forming microorganism. In our hospital and our country, nosocomial diarrhea and in this diarrhea incidence of C. difficile is not known clearly. In our study, C. difficile incidence of nosocomial diarrhea in our hospital, infections developed in the course of this agent, resistance status of the agent, diagnostic and therapeutic approaches aimed to evaluate. For this purpose, the developed nosocomial diarrhea cases have been followed prospectively, diarrhea samples sent to microbiology laboratory and clinical samples from patients in the services are included in the study. Examples were investigated by the culture, card test and ELISA methods and bacterial resistance profiles are shown in the E-test method. Using the SPSS program, the data were evaluated statistically by Chi-square, Student-t tests. From studied 100 patients, Toxin A/B was found positive by ELISA in 30 patients (30%) compared with risk factors, use proton pump inhibitors even if not of significance to statistically significant, a close result was found (p = 0.07).