Kan kültürlerinden izole edilen Candida suşlarının tanımlanması ve E Test Yöntemi ile antifungal duyarlılıklarının belirlenmesi
Identification and antifungal susceptibility by E Test Medhot of Candida spp. isolated from blood cultures
- Tez No: 260999
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER KÜÇÜKBASMACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Günümüzde bir yandan altta yatan ciddi hastalıklara ve ağır cerrahi girişimlere bağlı olarak hastanede yatış süresinin uzaması, diğer yandan başta yoğun bakım birimlerinde olmak üzere uzun süreli ve çoğul antibiyotik kullanımının artması, bağışıklık sistemini baskılayıcı tedaviler, santral venöz kateter varlığı, total parenteral beslenme uygulanması gibi nedenlerle nozokomiyal mantar infeksiyonları önemli bir sorun haline gelmiştir. Çalışmamızda bölümümüze gelen kan kültürü örneklerinden izole ettiğimiz Candida suşlarını tanımlamayı ve antifungal duyarlılıklarını belirlemeyi amaçladık. Çalışmaya İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi' nin çeşitli kliniklerinde yatarak tedavi gören hastaların, Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Laboratuvarına gönderilen kan kültürü örneklerinden izole edilen toplam 50 Candida suşu dahil edildi. Kandidemi gelişiminde en sık görülen risk faktörleri geniş spektrumlu antibiyotik kullanımı (%97,9), idrar kateteri (%75,5) ve SVK varlığı (%69,4) olarak saptandı. Kan kültürlerinden izole ettiğimiz50 Candida suşunun %46' sı C. albicans olarak tanımlandı. En sık izole edilen albicans dışı türler C. parapsilosis (%20) ve C. tropicalis (%16) idi. Suşların antifungal duyarlılıkları E-test yöntemi kullanılarak belirlendi. Flukonazol için 3 Candida suşu doza bağlı duyarlı, 4 Candida suşu ise dirençli bulundu. Amfoterisin B ve vorikonazol MiK değerleri ?1 ?g/ml olarak belirlendi. C. parapsilosis suşlarının %20' sinde kaspofungin için MİK değeri >1 ?g/ml olarak bulundu. Geriye kalan suşların kaspofungin MİK değeri ?1 ?g/ml olarak saptandı. Dünyada artmakta olan antifungallere karşı direnç şu an için bizim hastanemizde sorun olarak görülmemektedir.
Özet (Çeviri)
In recent years, hospitalization rate is increased due to severe underlying disease and surgical interventions. In hospitals, particularly in intensive care units, because of increase in usage of longer duration and multiple antibiotics, immunosuppressive therapies, central venous catheters and total parenteral nutrition nosocomial fungal infections become an important problem. 50 Candida strains which were isolated from blood cultures of inpatients treated in various depertments of Istanbul University Cerrahpaşa Faculty of Medicine Hospital. The most important risk factors for candidemia were determined as broad spectrum antibiotic use (%97,9), urinary catheter (%75,5) and central venous catheter (%69,4). The most common isolated non-albicans species were C. parapsilosis (%20) and C. tropicalis (%16). Antifungal susceptibilities of Candida species were tested by E-test. 3 Candida strains were dose dependent susceptible (MIC value 16-32?g/ml), 4 Candida strains were detected as resistant (MIC value ?64?g/ml) for flukonazole. MIC values were detected ?1 ?g/ml for amphotericin B and voriconazole in all studied strains. MIC values were detected ?1?g/ml for caspofungin in in two (%20) C. parapsilosis. Resistance to antifungal agents increasing in the world not semm to be a problem in aur hospital yet.